Phacoemulsificatio és silicon olaj tamponád eltávolítása kombinált műtétben vitrectomizált szemeken

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Operatív klinikai orvostudomány II.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Rentka Anikó

Előadás adatai

Előadás címe: 
Phacoemulsificatio és silicon olaj tamponád eltávolítása kombinált műtétben vitrectomizált szemeken
Összefoglaló: 

Cél: Phakiás szemeken végrehajtott pars plana vitrectomiák során nagyon gyakran alakul ki cataracta, főleg azokban az esetekben, amikor intraoperativ silicon olaj implantációra is sor kerül. Míg korábban az olaj eltávolítására kizárólag 20 G-s pars plana sebeken keresztül került sor, addig napjainkban a silicon olaj tamponád lebocsátására már több különböző módszert használnak a szemsebészeti gyakorlatban. Vizsgálatainkban a DEOEC Szemklinikán 2008. január és 2010. szeptember között a korábban pars plana vitrectomián és silicon olaj implantáción átesett szemeken kombináltan végzett phacoemulsificatio és 23 G-s pars plana behatolásból történő silicon olaj lebocsátásokat vizsgáltuk.
Betegek és módszer: Retrospektív esetelemzésünkben 45 beteg 49 szemén végezte el az elektív kombinált műtétet egy operatőr. Elemeztük a betegek életkorát, a korábbi pars plana vitrectomia műtét indikációját, a silicon olaj tamponád időtartamát, a macula helyzetét, az intra- és postoperativ szövődményeket, a pre- és postoperativ intraocularis nyomást és visust, valamint az olaj leengedés műtéti időtartamát. A követési idő 3 hónap és 24 hónap közötti volt.
Eredmények: A korábbi pars plana vitrectomiák leggyakoribb indikációja ablatio retinae volt. Nem volt kimutatható összefüggés a betegek kora, a silicon olaj tamponád időtartama, a preoperativ diagnózis, a macula állapota, vagy a pre- és postoperativ intraocularis nyomás és visus és a silicon olaj lebocsátás utáni reablatio retinae előfordulása között. A 23 G-s sebek alkalmazása során 7.8 perc volt az átlagos silicon lebocsátási idő és a korábban alkalmazott
20 G-s sebekkel összehasonlítva gyorsabb volt a sebgyógyulás.
Következtetés: Az előzetesen vitrectomizált szemeken kombináltan végzett phacoemulsificatio és 23 G-s pars plana vitrectomias behatolásból történő silicon olaj lebocsátásokat a többi módszerrel összehasonlítva biztonságos módszernek tartjuk a megbízható technika, a rövidebb műtéti idő, az önzáródó, varratnélküli sebkészítés miatti gyorsabb postoperativ sebgyógyulás, valamint a rövid betanulási idő miatt is.

1. témavezető adatai
Név: 
Kemény-Beke Ádám
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DE OEC Szemklinika

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program