A Növekedési Hormon Releasing Hormon receptor splice variánsainak vizsgálata humán tüdődaganatokban

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Farmakológia, Gyógyszerésztudományok
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Pataki Lajos

Előadás adatai

Előadás címe: 
A Növekedési Hormon Releasing Hormon receptor splice variánsainak vizsgálata humán tüdődaganatokban
Összefoglaló: 

Kutatási eredmények azt mutatják, hogy a különböző humán daganatok jelentős hányada expresszálja a hipotalamikus ún. releasing és inhibiting hormonok receptorait. Az említett peptid hormonok közül a növekedési hormon elválasztását szabályozó hormon (GHRH) antagonistái indirekt és direkt módon is képesek a daganatnövekedés gátlására. A direkt gátló hatás arra utal, hogy a vizsgált daganatok rendelkeznek olyan receptorral, mely képes interakciót létrehozni a GHRH, ill. antagonistái között. Normál és daganatos humán szövetekben, illetve humán daganatsejtvonalakban a GHRH receptornak négy splice variánsát mutatták ki (SV1-4), melyek közül az SV1 hasonlít leginkább a hipofízisben található GHRH receptorhoz, nagy affinítással köti a GHRH ligandot és antagonistáit, így feltételezhetően ennek van legnagyobb szerepe a hormon és antagonistái tumorsejtekre kifejtett hatásában. Mivel az említett receptorok jelenlétét eddig humán tüdődaganatokban nem vizsgálták, jelen munka célja a GHRH receptorainak, elsősorban a funkcionális szempontból legjelentősebb SV1 splice variánsnak a vizsgálata ezen daganattípusban.
A Tüdő Klinikán műtét során eltávolított rosszindulatú tüdődaganatokból teljes RNS-t izoláltunk, majd reverz transzkripciót követően PCR-rel vizsgáltuk az említett receptorok jelenlétét részben saját tervezésű primerekkel (SV1), részben az irodalomban már korábban publikált primerekkel. Az általunk tervezett primerpárral kapott PCR terméket mindkét irányba megszekvenáltattuk a primerek specificitásának alátámasztása érdekében.
A használt primerek specificitása szekvenálással igazolódott. Az eddig feldolgozott tüdődaganatok közel negyedénél (22%) a GHRH receptor SV1 variánsa kimutatható volt RT-PCR-rel. A hipofízis típusú receptor, valamint a többi vizsgált GHRH receptor splice variáns jelenléte elhanyagolhatónak mutatkozott az általunk vizsgált szövetmintákban.
Eredményeink hozzájárulhatnak a rosszindulatú daganatos megbetegedések, köztük a Magyarországon nagy betegpopulációt érintő tüdőkarcinómák patofiziológiai mechanizmusának pontosabb felderítéséhez és új molekuláris támadáspontú, korszerű célzott daganatterápiára alkalmas GHRH antagonisták kifejlesztéséhez.

1. témavezető adatai
Név: 
Treszl Andrea
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Biofarmácia Tanszék
2. témavezető adatai
Név: 
Halmos Gábor
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Biofarmácia Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program