Colorectalis májmetasztázisok sebészi kezelésével szerzett tapasztalataink

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Operatív klinikai orvostudomány I.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Bai Ferenc

Előadás adatai

Előadás címe: 
Colorectalis májmetasztázisok sebészi kezelésével szerzett tapasztalataink
Összefoglaló: 

A colorectalis májmetasztázisok esetén a „gold standard” kezelés a sebészi eltávolítás.
A vastagbéldaganat felfedezésekor a betegek 15-25%-nál már van, és 25-50%-nál várhatóan lesz májmetasztázis. A májmetasztázissal rendelkező betegek csupán kb. 25 %-a alkalmas reszekciós műtétre.
Intézetünkben az utóbbi öt évben (2005-2009) 94 májreszekciót végeztünk colorectalis daganat metasztázisai miatt. A daganat átlagos mérete 4,28 cm volt. Szoliter metasztázist 48 esetben, míg ennél többet 46 esetben távolítottunk el. 8 esetben recidíva miatt történt a műtét. A primer daganat eltávolításakor a betegek 40 %-nak már volt májmetasztázisa, szinkron műtét tíz esetben történt. A primer tumor eltávolítás után átlagban 18 hónappal történt a májműtét. 36 esetben major reszekciót, 58 esetben pedig minor reszekciót végeztünk.
A betegek utánkövetése során, az 1, 3 és 5 éves túlélés 74%, 38 % és 22% volt.
Amennyiben lehetséges a májmetasztázisok műtéti eltávolítása a választandó kezelési módszer, akár többszörös áttétek és recidívák esetén is, ha így a beteg tumormentessé tehető; valamint törekedni kell az operábilitási arány növelésére is.

1. témavezető adatai
Név: 
Pósán János
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Auguszta Sebészeti Központ, Sebészeti Intézet, DEOEC, Debrecen

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program