A terhesség alatt végzett fizikai aktivitás szerepe a szülés utáni hangulatváltozások megelőzésében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány III.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Mester Lívia

Előadás adatai

Előadás címe: 
A terhesség alatt végzett fizikai aktivitás szerepe a szülés utáni hangulatváltozások megelőzésében
Összefoglaló: 

A terhesség során a hormonális háttér miatt fizikai, biológiai és pszichés változások következnek be az anya szervezetében. A szülést segítő, megkönnyítő hormonok szintje azonban a szülés után hirtelen lecsökken. Ez a folyamat kóroki tényező lehet a szülés utáni hangulatváltozások kialakulásában. A megnövekedett elvárások miatt kialakult fokozott stressz depressziót okozhat, amelynek időbeni felismerése nagyon fontos.
Azt vizsgáltam, hogy a szülés előtt illetve alatt végzett mozgásnak van e jótékony hatása a szülés utáni depresszió kivédésében. Feltételeztem, hogy a szakértő által irányított mozgásprogrammal nem csak fizikai változást, hanem hosszú távon pszichés támogatást is elérhetünk.
A vizsgálat során kérdőíves felmérést végeztem a 2 éven belül szült nők körében. Ez 3 validált kérdőív segítségével (Beck féle depressziós kérdőív, Zung féle önértékelő teszt, EPDS kérdőív), és egy önállóan előállított kérdéssorral történt.
A kérdőívet kitöltők 29,4%-a rendszeresen sportolt a terhességet megelőzően és közel ennyien vettek részt gyógytornász által vezetett terhestornán. 14 olyan vizsgált személy volt, akinél mind a három validált kérdőív alapján depressziós tünetek jelentkeztek. Ezeket az adatokat vetettem össze az édesanya korával, iskolai végzettségével illetve korábbi depressziók meglétével. A kismamatornán részt nem vevő személyek 12,38%-ánál jelentkeztek tünetek, míg ez a másik csoportban 2,63 %.
A válaszadók egyharmadánál mutatott legalább egy kérdőív hangulatváltozást. Arra a kérdésemre, hogy hányan éltek át szülés utáni depressziót, heten válaszoltak igennel, azaz 50%-uk van tudatában vagy meri bevallani az akkori pszichés állapotát.
A kismamatornán résztvevők mindegyike érzékelte a torna pozitív fizikai hatását, ezen belül is a csökkent hátfájást és a jobb testtartást emelték ki. A torna pozitív pszichés hatását 95%-uk érezte, kiemelve a jobb közérzetet és a nagyobb önbizalmat.
Az eredményeink azt támasztják alá, hogy a szülés utáni hangulatváltozások megelőzésében nagy jelentőséget tulajdoníthatunk a fizikai aktivitásnak. A gyógytorna szerepe nem csupán a test felkészítése a szülés folyamatára, hanem hosszabb távú pszichés prevenciót is eredményez.

1. témavezető adatai
Név: 
Némethné Gyurcsik Zsuzsanna
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Fizioterápiás Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program