A szemhéjszél lapostetű fertőzése
Előadás adatai
Bevezetés: A lágyék és a szempillák tetűfertőzését egyaránt a közönséges lapostetű, a Phthirus pubis okozza.
Cél: A lapostetű (Phthirus pubis) okozta blepharitis tüneteinek és terápiájának bemutatása, két eset kapcsán, valamint irodalmi adatok alapján annak összegzése, mi a teendőnk szemhéjszéli lapostetű fertőzés esetén.
Beteg és módszer: Két betegünk közül az egyik középkorú nőbeteg, másik óvodás kisfiú volt. A betegek mindkét esetben néhány napja tartó, kétoldali szemhéjviszketésről számoltak be, úgy látták, „valami” mozog a szempilláikon.
A klinikai vizsgálat mindkét alkalommal duzzadt szemhéjakat mutatott, a pillasor tövében szürkés elszíneződéssel. Réslámpás vizsgálattal a szempillákon számos serke és mozgó parazita helyezkedett el. A szemhéjakra Pilocarpin 8% oldatot (Fo No VII) cseppentettünk,
majd finom csipesz segítségével réslámpa mellett a tetveket eltávolítottunk, több ülésben. Inverz fáziskontraszt mikroszkóppal vizsgálva megállapítottuk, hogy a kifejlett parazitákat egészben sikerült eltávolítani. Differenciál interferencia kontraszt vizsgálattal (DIC) frissen szívott vér volt kimutatható az állat emésztőtraktusában. Elektronmikroszkópos vizsgálattal a finom, részletgazdag anatómia is megfigyelhetővé vált. A betegek szemhéjait tobramycin+dexamethason tartalmú szemkenőccsel kezeltük.
Eredmények: A betegek mindkét esetben néhány nap után teljesen tünetmentessé váltak.
Következtetés: bár a lapostetvesség a blepharitis és conjunctivitis szokatlan, ritka okai között szerepel, felismerése nem nehéz. A beteg alapos vizsgálata, a fertőzöttség egyéb helyeinek felkutatása kötelező.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program