A szemfenéki thrombosisok kezelése- a visusjavulás mértéke az alkalmazott terápia hatására

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Operatív klinikai orvostudomány II.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Revák Ágnes

Előadás adatai

Előadás címe: 
A szemfenéki thrombosisok kezelése- a visusjavulás mértéke az alkalmazott terápia hatására
Összefoglaló: 

Bevezetés: Az occlusio vena centralis retinae (CRVO) napjainkban az idős emberek vakságának egyik fő oka. Nagyon fontos a thrombosis bekövetkezte után minél rövidebb időn belül a terápia megkezdése, valamint törekvés a lehető legjobb visus elérésére és annak fenntartására. Régebben a legelterjedtebb terápiás módszer a keringésjavító pentoxifyllin infusio volt. Ma már kombinált infusios kezelést alkalmaznak a korai szakban.

Cél: Az occlusio vena centralis retinae kombinált és konzervatív terápiájának összehasonlítása a visusváltozás tekintetében.

Betegek és módszer: A DEOEC Szemklinikán 2006 és 2010 között 89 beteg 93 szemét kezelték szemfenéki thrombosissal. Közülük 30 beteg konzervatív, 59 beteg korszerű terápiában részesült. Minden betegnél megtörtént a részletes anamnesis felvétel, valamint a visusmeghatározás Kettesy– visustábla segítségével, látótér vizsgálat és fluorescein angiograhiás vizsgálat. Ezt követően a kórházban való bennfekvés alatt minden nap, majd 3 és 6 hónap illetve 1 év múlva történtek kontroll vizsgálatok. Az adatok összegyűjtése és a kontroll vizsgálatok elvégzése után a korszerű és konzervatív terápia hatását a visusjavulásra statisztikai módszerek segítségével elemeztük.

Eredmények: A kombinált keringésjavító terápia hatására a távozási visusértékek szignifikánsan (p<0,027) jobbnak bizonyultak, mint a konzervatív terápiás értékek. A 3 és 6 hónapos, továbbá az 1 éves visus értékek is jobbak a korszerű terápia hatására, bár a különbség nem szignifikáns (3 hónap múlva: p<0,054, 6 hónap múlva: p<0,478, 1 év múlva: p<0,160).

Következtetés: A CRVO multifaktoriális megbetegedés, az abszolut oki terápia még ma sem teljesen tisztázott, de a keringésjavító, haemodilutios, thrombocytaaggregatio-gátló kezelés mindenképpen eredményesebbnek bizonyul a korábbi terápiákhoz képest.

1. témavezető adatai
Név: 
Nagy Valéria
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Szemklinika

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program