Specifikus életminőség jellemzők alakulása gyulladásos bélbetegek és asthmás felnőttek körében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány IV.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Laczkóné Majer Réka

Előadás adatai

Előadás címe: 
Specifikus életminőség jellemzők alakulása gyulladásos bélbetegek és asthmás felnőttek körében
Összefoglaló: 

Az egészséggel összefüggő életminőség azt vizsgálja, hogy a személy hogyan értékeli és mennyire elégedett jelenlegi funkcióival, ahhoz viszonyítva, hogy mit tart lehetségesnek, ideálisnak. A gyomor-bélrendszer zavarai a gyakori előfordulásuk, az életminőséget hátrányosan befolyásoló voltuk és az egészségügyi ellátó rendszer gyakori igénybevétele miatt súlyos népegészségügyi problémát jelentenek. Az asthma, tünetei miatt szintén nagymértékben befolyásolja a betegek mindennapjait, a fizikai teljesítőképességet, a munkahelyi vagy iskolai teljesítményt, a szociális vagy szabadidős aktivitást.
Kutatásomban arra voltam kíváncsi, hogy milyen specifikumok jellemzik a gyulladásos bélbetegek életminőségét és ez hogyan alakul az egészséges populációhoz, és asthmás betegekhez képest. A kutatásban 279 személy vett részt. A kontroll csoport tagjai, az egészséges populáció 115 fős. A vizsgálati csoportban a gyulladásos bélbetegekből 67 fő Crohn-beteg, 25 fő colitis ulcerosás, 10 fő pszichoterápiában résztvevő személy, és 62 fő asztmás. A kutatásban felhasznált módszerek: WHO Jól-lét Index, Betegségteher Index, IBDQ, AQLQ(S). A két betegcsoportban kitöltésre került még egy általam összeállított interjú kérdéssor a betegség életminőséget befolyásoló specifikumok feltérképezésére.
A statisztikai vizsgálat alapján mind a szubjektív jól-lét, mind a betegségteher a bélbetegek esetében szignifikánsan a legrosszabb. A bélbetegek számára készült életminőséget mérő kérdőív eredménye a szakirodalomban publikált adatokhoz igazodik. Minden faktorban a terápiás csoport betegei érték el a legrosszabb eredményt. Az asztmások életminőségét mérő kérdőív eredményei szintén a szakirodalomhoz igazodnak. A bélbetegek számára készült interjúkérdések tartalomelemzése egyértelműen alátámasztja a kérdőívek eredményeit, illetve specifikumként kiemelkedik a béltünetekkel való megküzdés, a kapcsolati problémakör, és a munkahelyi nehézségek.
A szakirodalmi adatok és saját vizsgálatom eredményei alapján szükséges lenne több figyelmet fordítani a gyulladásos bélbetegek életminőségének javítására és betegségükkel való együttélésük segítésére, különösen a szociális kapcsoltok terén.

1. témavezető adatai
Név: 
Nagy Beáta Erika
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Magatartástudományi Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program