Skizofrénia és zsenialitás

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Molekuláris biológia, Fejlődésbiológia, Genetika, Bioinformatika, Genomika
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Csema Tamás László

Előadás adatai

Előadás címe: 
Skizofrénia és zsenialitás
Összefoglaló: 

A TDK-dolgozat a skizofrénia és a zsenialitás kapcsolatát mutatja be, multidiszciplináris megközelítéssel, előtérbe helyezve azokat az újabb genetikai kutatási eredményeket, amelyek a neuregulin 1 gén kapcsán a két mentális állapot közötti kapcsolatot igazolja. A szerző abból a feltevésből indul ki, hogy fontos felismerni mindkét állapotot, hisz mind társadalmi, mind egyéni szinten megfogalmazott érdek az, hogy ezek a személyek megfelelő támogatásban részesülhessenek: a betegséggel küzdők a szükséges orvosi ellátást, a kiemelt kreativitást magában hordozó gyermekek, fiatalok pedig a bennük rejlő talentum kiteljesedéséhez alkalmas támogató környezetbe kerülhessenek.

A pályamunkában a szerző röviden ismerteti a skizofrénia főbb jellemzőit, fajtáit, kialakulásának fázisait, figyelemmel annak korai stádiumaira. Önálló fejezet foglalkozik az NRG1 génnel, bemutatva annak általános jellemzőit, szerepét a skizofrénia kifejlődésében, valamint pozitív hatásait a zsenialitás vonatkozásában. Az NRG1 SNP-s mutációi ugyanis különböző hatással bírnak. Egyes mutációi a skizofrénia korai stádiumában diagnosztizáltan többszörösére növelik a DISC1 fehérje izoformájának mennyiségét, mely jelentős szerepet játszik a betegség fiziológiájában. Más mutációi azonban - ahogy azt a különlegesen kreatív emberekkel végzett 2009-ben publikált kutatások is igazolják – épp a zsenialitás kialakulásával vannak kapcsolatban.

A dolgozat a téma komplex megközelítésére vállalkozik, az orvostudomány, biológia, biokémia, genetika mellett a szociológia, statisztika, jog, kriminológia és pszichológia által kínált megállapításokat és megközelítésmódokat is alkalmazva. Ez utóbbiak különösen a skizofrénia, a zsenialitás és a társadalom kapcsolatait felvázoló fejezetben jelennek meg.

1. témavezető adatai
Név: 
Penyige András
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DE OEC ÁOK Humángenetikai Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program