Obesitas és asthma tüneteit mutató gyermekek optimizmusának alakulása az életminőség függvényében. " Hit, Bizalom, Jóérzés"

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány IV.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Nagy Judit

Előadás adatai

Előadás címe: 
Obesitas és asthma tüneteit mutató gyermekek optimizmusának alakulása az életminőség függvényében. " Hit, Bizalom, Jóérzés"
Összefoglaló: 

Absztrakt
Bevezetés: Az asthma és a túlsúlyosság a két leguralkodóbb és legsúlyosabb probléma a gyermekek esetében. Az asthmás és obesitással rendelkező gyermekek száma egyre csak nő hazánkban, mely jelentős népegészségügyi probléma. A gyermekkori elhízás és az asthma nem csak a testi, hanem a lelki egészségre is hatással van. Célkitűzés: A vizsgálat célja, 9-10 éves asthma és obesitas tünetit mutató gyermekek életminőségének és optimizmusának feltérképezése, az elhízás gyakoriságának felmérése az asthmás gyerekek körében, valamint összehasonlítani az asthmás gyerekek anya-gyerek kapcsolatát az obesitással rendelkező és egészséges társaik anya-gyermek kapcsolatával. Módszer: A vizsgálat alapját képező adatgyűjtés Hajdú-Bihar megyében, Debrecenben történt 2010-ben. A mintában összesen mintegy 270, harmadikos és negyedikes általános iskolás gyermek vett részt. A kontrollcsoport tagjai 90 fő, olyan 9-10 éves gyermekek, akiknek a BMI-je normál és nincs olyan betegségük, ami miatt szakrendelésre kellene járniuk. A kutatási csoportot a Debreceni Gyermekklinika asthma és endokrinológiai szakrendelésére járó 90 asthmás és 90 obesitással rendelkező gyermek alkotta. A vizsgálathoz ILK Életminőség kérdőívet, a Fiatalok Életszemlélet Tesztjét (YLOT), a Gyermekkori Asztma Életminőség Kérdőívet (PAQLQ) és demográfiai adatokat használtam. Eredmények: Az asthmás gyerekek rosszabbnak ítélik az életminőségüket és kevésbé optimisták az obesitásssal rendelkező és egészséges társaikhoz képest. A legrosszabbnak az érzelmi állapotukat értékelik. Az asthmások 56,6%-ának magasabb a BMI-je, mint a normál érték és az anya-gyerek kapcsolatuk is másként alakul, mint az obesitással rendelkező vagy egészséges gyermekeké, mert kevesebb ideig szoptatták őket és többen jártak közülük bölcsődébe. Következtetés: A vizsgálat alátámasztja azon eredményeket miszerint főként az asthma, de az obesitas tüneteit mutató gyermekek is rossznak ítélik az életminőségüket és kevésbé optimisták egészséges társaikhoz képest. Kutatásom megerősíti azon feltevést, miszerint az elhízásnak szerepe lehet a gyermekkori asthma kialakulásában, azonban ennek tényleges bizonyításához további vizsgálatok szükségesek.

1. témavezető adatai
Név: 
Nagy Beáta Erika
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Magatartástudományi Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program