Nőgyógyászati vizsgálatoktól való távolmaradással kapcsolatos attitűd elemzése reprezentatív mintán

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány II.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Kecskés Judit

Előadás adatai

Előadás címe: 
Nőgyógyászati vizsgálatoktól való távolmaradással kapcsolatos attitűd elemzése reprezentatív mintán
Összefoglaló: 

A 65 éven aluliak körében a méhnyakrák okozta halálozás elfogadhatatlanul magas ma Magyarországon. Ennek egyik oka, hogy a 2003-ban indított szervezett szűrőprogram ellenére a nők részvételi hajlandósága elmarad a kívánatos szinttől. Célkitűzésünk általában a nőgyógyászati vizsgálattól való távolmaradást alakító attitűdelemek, valamint a szűrőprogram sikerességének fokozását segítő intervenció célcsoportjának és lehetséges módszerének meghatározása volt.
A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karának Háziorvosi Morbiditási Adatgyűjtési Programjára alapozott 2009-es felmérése szolgált a vizsgálat alapjául, mely nemzetközi tanulmányokban publikált egészségi állapotra vonatkozó ismeretek, attitűd-, illetve egészségmagatartási elemek felmérését célozta. A statisztikai elemzést többváltozós logisztikus regresszióval 1245 fős, a 15-65 éves magyar népességre reprezentatív mintán végeztük.
Az életkorral csökken a nőgyógyászati vizsgálatokon való részvétel (p<0,001), a magasabb iskolai végzettség magasabb megjelenési hajlandósággal párosul (p<0,05), a soha nem dohányzók közt nagyobb a részvételi hajlandóság (p=0,025). Mindezek mellett, a szűrővizsgálatokról való vélekedés tűnt a legerősebb befolyásoló tényezőnek (p<0,001). Ez utóbbi faktor pedig a ráktól való félelemmel (p<0,001), a betegségek genetikai meghatározottságáról való meggyőződéssel (p<0,001) és a saját egészségi állapottal kapcsolatos felelősség érzésével (p<0,001) mutatott szoros kapcsolatot.
A vizsgálat demonstrálta, hogy a méhnyakrák szűréssel kapcsolatos kudarcok részben a nők nőgyógyászati vizsgálatokkal kapcsolatos beállítottságával magyarázhatók. Ezért a szűrésszervezés során érdemben kellene figyelembe venni a nők egészséggel kapcsolatos attitűdjének különbözőségeit is. Adataink szerint az időseket, képzetleneket kellene megcélozni, olyan módszer segítségével, amely figyelembe veszi, hogy a compliance-t dohányzó, gyenge egészségkontrollal rendelkező, ráktól nem tartó, valamint a genetikai egészség determináltságot elutasító nők közt kellene növelni. Ehhez szükséges volna az alapellátásban dolgozók aktív részvétele, melynek hatékonysága igazolódott már emlőszűrés esetében.

1. témavezető adatai
Név: 
Sándor János
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Megelőző Orvostani Intézet Biostatisztikai és Epidemiológiai Tanszék
Díj: 
1. díj

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program