A mozgásterápia és a gerincvédő életmód jelentősége óvodáskorban
Előadás adatai
Nagyon fontos, hogy a jövő nemzedéke egy olyan társadalomban nőjön fel, amely az egészséget, az egészséges gerincet értékként kezeli, ez pedig úgy érhető el, ha a legfiatalabb korosztály is megismeri és elsajátítja a prevenciós lehetőségeket. Az iskolakezdéssel kezdetét veszi az „inaktív” életmód, hiszen ekkor már a nap nagy részét ülve töltik a gyermekek, ezért kiemelt fontosságú a gerinc védelme és az izmok megfelelő állapotának fenntartása.
2010 tavaszán nagycsoportos óvodás gyermekekkel kezdtünk el foglalkozni a Debreceni Egyetem Orvos és Egészségtudományi Centrum 1. számú Napköziotthonos Óvodában. A foglalkozások 12 héten keresztül tartottak, heti 2 alkalommal.
Kérdőíves felméréssel információt szereztünk a gyerekek demográfiai adatairól, mozgásfejlődési jellemzőikről, szabadidős tevékenységükről, testtartásukról és a láb boltozatos szerkezetéről. Fizikális vizsgálattal, melyet a tornaprogram kezdetekor és végén végeztünk el, nyomon követtük a torna jótékony hatásait. A tornaprogram mellett megtanulták a gerincvédő életmód szabályait is.
A kérdőívekből kiderült, hogy a gyerekek nagy része rendszeresen végez testmozgást és nem panaszkodnak gerincfájdalomra, a gyermekek és szüleik is fontosnak tartják az egészség megőrzését. A fizikális vizsgálatok pozitív eredményt mutattak az angulus inferiorok távolságát illetően, a gyermekek többségénél a második mérés értéke csökkent az elsőhöz képest, továbbá az ischiocruralis izmok nyújthatósága is javuló tendenciát mutatott. A kontroll fizikális vizsgálat alkalmával megfigyelhető volt a hanyag testtartás és jellegzetes izmok csökkent nyújthatósága. A gyermekek és az óvónők visszajelzései, valamint a paraméterek javulása alapján a torna jótékony hatást gyakorolt a gyermekek állapotára. Tartásuk harmonikusabb lett és izomnyújthatóságuk mérhetően javult. A torna a gyerekek kedélyállapotát is javította, ami nagyon fontos az egészséges személyiség fejlődésében.
Összegzésként elmondható, hogy a gyermekek fogékonyak és könnyen elsajátítják az egészségmegőrző szemléletmódot. A gyógytorna alapelemeinek elsajátíttatása a prevenció alapjául szolgálhat.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program