Metil-béta-ciklodextrin felszívódásának vizsgálata in vitro
Előadás adatai
A ciklodextrinek a gyógyszergyártásban széles körben alkalmazott oldékonyságnövelő és felszívódást fokozó segédanyagok. Nagy molekulaméretüknek és hidrofil természetüknek köszönhetően eddigi ismeretink szerint a sejtmembránon nem képesek áthatolni, valamint a gasztrointesztinális traktusból nem szívódnak fel. A közelmúlt eredményei rámutatnak, hogy a ciklodextrinek önmagukban is hatással vannak a sejtmembránra és ezúton is befolyásolják a hatóanyagok felszívódását. Keveset tudunk azonban a ciklodextrinek további sorsáról. Néhány adat megdönteni látszik azt a tényt, hogy a ciklodextrinek nem képesek behatolni a sejt belsejébe. Célunk a bélhámsejtekbe történő bejutás és a sejtrétegen történő átjutás mechanizmusának vizsgálata.
Kísérleteinkben a bélhám eredetű Caco-2 sejtvonalon random metilezett béta-ciklodextrin (RAMEB) nem citotoxikus koncentrációját alkalmazva konfokális lézer pásztázó mikroszkóppal vizualizáltuk a fluoreszcens származék (Fitc-RAMEB) intracelluláris felhalmozódását. Az eredményt kvantitatíven mértük és megerősítettük áramlási citometriás módszerrel is. A továbbiakban a RAMEB transzcelluláris és paracelluláris transzportját vizsgáltuk in vitro felszívódási modellünk segítségével Caco-2 sejtrétegen keresztül.
Eredményeink alapján elmondható, hogy a RAMEB endocitotikus úton átjut a sejtmembránon és endocitotikus vezikulákban helyezkedik el intracellulárisan. A felszívódási modellen mérhető átjutás igen lassú, feltehetően a paracelluláris útvonal dominál, de nem zárható ki a transzcelluláris útvonal lehetősége sem. Az eredmények további kérdéseket és terveket vetnek fel a ciklodextrin intracelluláris sorsát, valamint a jelenség új gyógyszerbejuttatási útvonal kiaknázását illetően.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program