Másodéves gyógytornászok mozgásszervi állapotának felmérése és javítása
Előadás adatai
Az egészséges életmód fontos eleme a rendszeres testmozgás, ennek ellenére életvitelünk mozgásszegénységre hajlamosít, mely hatással van az izmok, ízületek, szalagok, csontrendszer, keringési rendszer, lágyrészek állapotára. Bizonyított tény, hogy testmozgással javíthatunk az egészségi állapotunkon. Akár napi 30 perc séta is elősegíti a teljesítőképesség, az életminőség javítását.
Az elmúlt fél évben másodéves gyógytornász hallgatókat mértem fel. Napirendjükben eddig nem szerepelt a rendszeres testmozgás. Felmérésem során összehasonlítottam azon hallgatók mozgásszervi paramétereinek a változását, akik csak az órarendben szereplő, szakmai tantárgyakhoz kapcsolódó testmozgást végezték, azon hallgatók értékeivel, akik ezen kívül az általam tartott izomerősítés-stretching alkalmakon is részt vettek.
Kérdőívek kitöltésével az egészségtudatos magatartásról, sportolásról, mozgásszervi panaszokról, mindennapi tevékenységekről érdeklődtem. Vizsgáltam a hallgatók mozgásszervi állapotát, izomerejét, az izmok nyújthatóságát. Ismételt vizsgálatoknál eredményes változásokat tapasztaltam. A nyújthatóság szempontjából kiemelném a csípő adductorokat, ahol a kontrollcsoport a kezdeti méréshez képest átlagosan 6,3 cm-rel javult, míg akiknek stretching foglalkozást tartottam 10,7 cm-rel nőtt a csípő abductiójuk. Az ischiocruralis izmok nyújthatóságát nézve átlagosan 6,7 cm-rel, illetve a stretchinges csoportnak 14,7 cm-rel javult a mozgásterjedelme. Az izomerő mérésénél is pozitív eredményeket értem el. A hasizmok vonatkozásában kiinduláskor a hallgatók 25%-a nem érte el az 5-ös izomerőt, míg a félév végére ez az eredmény csak 1,5%-uknál maradt el. A kérdőíves vizsgálatból kiderült, hogy a hallgatók 70%-ának szokott fájni a háta. 65%-uk csak az egyik oldalát terheli, nem osztja meg a súlyt a két oldal között. Továbbá 73%-uk átlagosan napi 2,5 órát tölt számítógép előtt, illetve TV-nézéssel, általában hanyag, helytelen pozícióban.
Az eredmények azt mutatják, hogy a testmozgás, a torna, a fizikai aktivitás jelentősen javíthat mozgásszervi állapotunkon, az inaktivitásból adódó következményeket pedig megelőzhetjük.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program