A lovasterápia járásfejlesztő hatásának objektív vizsgálati lehetősége

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány III.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Bagi Ágnes

Előadás adatai

Előadás címe: 
A lovasterápia járásfejlesztő hatásának objektív vizsgálati lehetősége
Összefoglaló: 

A lovasterápia olyan komplex kezelési módszer, amely alkalmas egyes neurológiai, ortopédiai, mentális, pszichés és érzékszervi problémák kezelésére képzett ló és hozzáértő szakember segítségével. Speciális hatásai közé tartozik a járásnak megfelelő törzstréning, melynek során a lovon ülő sérült személy teste a ló felől érkező mozgásimpulzusok segítségével a normál emberi járásnak megfelelő vonalvezetésben mozdul ki. Munkánk során ennek objektív vizsgálatát tűztük ki célul.
Vizsgálatunkban 4 ló és 29 egyetemi hallgató vett részt. A mérésekhez egy saját fejlesztésű kalibrált és validált gyorsulásmérő-adatgyűjtő egységet használtunk. Két-két gyorsulásmérőt rögzítettünk a vizsgált alanyokra. A lovak esetében a törzsmozgás, a hallgatóknál a medence mozgásának tulajdonságai kerültek rögzítésre. Az adatelemzés alapját az egyéni lépésciklusok szolgáltatták, melyek a teljes járási folyamatból átlagolásra kerültek. Ezen gyorsulási értékek grafikonos ábrázolásával bemutattuk a kapott adatok nagyfokú hasonlóságát. Az egyes mozgási irányokat külön és egymással összevetve is szemléltettük.
A témában elért korábbi eredményeinket a tavalyi TDK kongresszuson ismertettük. Jelen előadásban az adatok statisztikai elemzéséről számolunk be. A kapott gyorsulásgörbék alapján megállapítottuk a kvalitatív és kvantitatív jellemzőket. Az értékek korrelációjának jellemzésére kiszámoltuk az egyes csoportok értékeire vonatkozó regressziós együtthatót, mellyel az egyes értékek közti szoros függőségeket igazoltuk és demonstráltuk az optimális illeszkedéshez szükséges eltolások mértékét. Statisztikailag igazolódott, hogy az előre-hátra irány esetén a görbék közti fáziseltérés kicsi, a lovak mozgás görbéje nagyon hasonló az ember gyorsulási görbéjéhez. Hasonlóan nagyfokú az egyezés a fel-le irányokban. A legnagyobb eltérés a ló és az ember oldal irányú mozgásában mutatható ki. A mozgások fázisában megfigyelhető eltérések kis mértékűek. Eredményeink alátámasztják azt a feltételezésünket, hogy az általunk alkalmazott módszer jól használható a lovasterápia járásfejlesztő hatásának jellemzésére.

1. témavezető adatai
Név: 
Pálinkás Judit
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DEOEC Fizioterápiás Tanszék
Díj: 
1. díj

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program