LHRH receptorokon alapuló új célzott daganatterápia lehetősége humán uvealis melanomában

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Farmakológia, Gyógyszerésztudományok
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Oláh Gábor

Előadás adatai

Előadás címe: 
LHRH receptorokon alapuló új célzott daganatterápia lehetősége humán uvealis melanomában
Összefoglaló: 

Bevezetés: Az uvealis melanoma a szem leggyakoribb primer daganatos megbetegedése. A diagnózis felállításakor a betegek 50%-ánál már kimutatható áttét. Függetlenül a jelenlegi szisztémás terápiától, a metasztázisos betegek átlagos túlélése 2-7 hónap. Ismert, hogy különféle jelfogó receptorokon, így a luteinizáló hormon-releasing hormon (LHRH) receptorain keresztül ható agonista és antagonista ún. releasing és inhibiting hormon analógok a tumorsejtekre receptor mediált módon, közvetlenül is gátló hatással lehetnek. Az LHRH receptorait számos daganattípusban már kimutatták, uvealis melanomában azonban még nem vizsgálták. Munkánk célja az LHRH ligand és receptor expressziójának vizsgálata humán uvealis melanoma szövetekben, illetve a rendelkezésünkre álló célzott terápiára alkalmas citotoxikus LHRH-analóg (AN-152), sejtproliferációra kifejtett hatásának tanulmányozása volt.

Módszerek: A DE OEC Szemészeti Klinikáján eltávolított 38 uvealis melanomából, valamint 3 sejtvonalból állt rendelkezésünkre vizsgálati anyag. Az LHRH ligand és a receptor expresszióját mRNS szinten RT-PCR-ral határoztuk meg, a receptor fehérje jelenlétét Western blottal vizsgáltuk. Az AN-152 sejtproliferáció gátló hatását MTS assay-vel tanulmányoztuk in vitro.

Eredmények: Az LHRH receptor mRNS expreszióját a szövetminták 47%-ában (17/38), míg a ligand jelenlétét a minták 76%-ában (29/38) tudtuk kimutatni. A sejtvonalak közül kettő pozitivitást mutatott a receptor jelenlétére, míg a ligand mindhárom sejtvonalban detektálható volt. A receptor jelenlétét a mintákban Western blottal igazoltuk. A citotoxikus LHRH analóg AN-152 0,5-10 μM koncentrációban szignifikánsan csökkentette a sejtproliferációt az OCM-3 uvealis melanoma sejtvonalban.

Konklúzió: Eredményeink szerint az uvealis melanomák jelentős része expresszálja az LHRH receptort, ami lehetőséget adhat arra, hogy a receptoron keresztül ható gyógyszermolekulák (citotoxikus LHRH analógok, LHRH agonisták, antagonisták és radiofarmakonok), a szervezet egészséges sejtjeinek megkímélésével célzottan fejtsék ki hatásukat a primer és szekunder daganatos sejteken. Az LHRH ligand jelenléte autokrin szabályozási útvonal lehetőségét is felveti.

1. témavezető adatai
Név: 
Treszl Andrea
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Biofarmácia Tanszék
2. témavezető adatai
Név: 
Halmos Gábor
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Biofarmácia Tanszék
Díj: 
3. díj

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program