A krónikus pancreatitis sebészi kezelése

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Operatív klinikai orvostudomány I.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Nagy Péter Ferenc
2. szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Szabó Levente

Előadás adatai

Előadás címe: 
A krónikus pancreatitis sebészi kezelése
Összefoglaló: 

Bevezetés: A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás az egyik leggyakoribb idült emésztőszervi betegség Magyarországon. A betegség gyakoribbá válásában az alkoholfogyasztás mellett a nem megfelelő fehérje és zsírtartalmú diéta is szerepet játszik. A krónikus pancreatitis miatt végzett műtétek két fő csoportját a dekompressziós és rezekciós műtétek képezik.

Betegek és módszer: A szerzők elemzik a DEOEC Sebészeti Intézetben (Korábbi I. és II. sz. Sebészeti Klinika) 2006. 01. 01. és 2010. 09. 30. között krónikus pancreatitis miatt kezelt 131 beteg (90 férfi és 41 nő átlagéletkor: 53 év) eredményeit. Összesen 98 beteg esett át operáción. A műtéti indikáció legtöbb esetben a krónikus fájdalom és az Icterus volt. 59 betegnél dekompressziós műtétet végeztek, melyből choledocho-duodenostomia 21, Wirsungo-gastrostomia 16, cystogastrostomia 16, cystojejunostomia 8, choledocho-jejunostomia és Wirsungo-jejunostomia pedig 1-1 esetben történt. Rezekciós műtéten 5 beteg esett át.

Eredmények: Az 59 dekompressziós műtétet követően 36 %-ban fordultak elő szövődmények, mely Wirsungo gastrostomia után 25%, choledocho-duodenostomiánál 55 % cystogastrostomia esetében 37,5%, cystojejunostomia után 11%. A szövődményeket tekintve leggyakrabban láz és anaemia fordultak elő, melyek csaknem valamennyi esetben konzervatív terápiára szanálódtak. Műtéti mortalitás 4,6% volt. Reoperációra 4 alkalommal került sor, ebből 2 eset halállal végződött. Az összhalálozás a vizsgált betegpopulációban 6,1% volt.

Következtetés: A vizsgált adatokból az irodalmi és korábbi saját adatainkat is áttekintve a dekompressziós műtétek abszolút teret hódítottak és nagy biztonsággal, jó eredménnyel végezhetőek alacsony morbiditási és mortalitási jellemzőkkel

1. témavezető adatai
Név: 
Kotán Róbert
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Sebészeti Intézet
2. témavezető adatai
Név: 
Szentkereszty Zsolt
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Sebészeti Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program