Ionkromatográfiásan elválasztott humán szérumfehérjékhez kapcsolt fémek meghatározása atomspektrometriás módszerrel
Előadás adatai
A vizsgálat hosszú távú célja nagyszámú különböző betegségben szenvedő és egészséges egyénektől származó szérum összehasonlítása, melyből meghatározhatjuk, hogy milyen összefüggés van az egyes betegségek és egy adott fehérjéhez kapcsolt fém koncentrációja között.
A vizsgálat első fázisában célunk a szérumfehérjékhez kapcsolódó fémek koncentrációjának meghatározása volt és bizonyítani kívántuk, hogy az atomspektrometriás módszerrel kellő érzékenységgel és pontossággal kivitelezhető a vizsgálat. Első lépésben 3 ml humán szérumot ionkromatográfiás módszerrel választottak szét , mely négy fehérjefrakciót eredményezett. Az első frakció immunglobulin G volt, amely külön kromatográfiás csúcsban, nagy tisztasággal vált el. A második frakcióban főleg transzferrin és béta–globulinok voltak. A harmadik frakció legnagyobb része albuminból, kisebb részben alfa-globulinokból állt. A negyedik frakcióban cöruloplazmin, VIII-as, IX-es és X-es faktor volt. Mivel a kromatográfiás csúcsokhoz tartozó eluátumok közvetlenül nem vizsgálhatók, ezért ki kellett dolgozni az optimális mintaelőkészítési eljárást: ez egy kombinált atmoszférikus és mikrohullámú, zárt rendszerű roncsolás volt. Ezután emberi szervezetben előforduló hat fémet (kálium, kalcium, magnézium, cink, réz, vas) vizsgáltunk atomspektrometriás (lángfotometria, lángatomabszorpció és grafitkemencés atomabszorpció) módszerekkel.
Az eredmények alapján bizonyítást nyert, hogy az általunk használt mintaelőkészítési és mérési módszerek alkalmasak humán szérumfehérje minták feldolgozására . Fémenként külön diagramban bemutatom a fehérjefrakciókhoz kötött fémek koncentrációjának eloszlását. Az alkalmazott módszerrekkel a csak az immunglobulin G-hez kapcsolódó fémkoncentrációkat is meg lehetett határozni, mivel ez a fehérje egyedül eredményez egy kromatográfiás csúcsot.
A vizsgálat következő lépése számos szérumminta összegyűjtése, melyből a további mérések kivitelezhetők. A fehérjék és a hozzájuk kapcsolódó fémek pontosabb meghatározása érdekében érdemes másfajta elválasztási módszereket is kipróbálni. Ezekről és a mérések eredményéről előadásomban bővebben beszámolok.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program