Hogyan mérjük a fáradékonyságot sclerosis multiplexben?

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány III.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Gyükér Nóra

Előadás adatai

Előadás címe: 
Hogyan mérjük a fáradékonyságot sclerosis multiplexben?
Összefoglaló: 

Háttér: A fatique vagy fáradékonyság a legjellemzőbb tünet sclerosis multiplexben. Hatással van a kognitív, a fizikai és a szociális élet aspektusaira. Mérése nehéz, quantifikálni önértékelő kérdőívekkel szokták.
Célkitűzés: Vizsgálatunk célja volt, hogy értékeljük a fatique súlyosságát sclerosis multiplexben (SM) szenvedő betegekben saját beszámolójuk alapján.
Módszerek: A DEOEC Neurológiai Klinika Neuroimmunológiai szakrendelésén gondozott betegeket kértük meg egy, nemzetközi szakirodalomban elfogadott (FIS), és a napi gyakorlatban is használt fatigue kérdőív kitöltésére. A 40 kérdésből 10 fizikai, 10 kognitív és 20 kapcsolódik a szociális élet rész-skálához. Minden kérdést 0-4 ponttal súlyozzák. A betegek funkcionális állapotát Kurtzke által kiterjesztett rokkantsági állapot skála (EDSS) segítségével mértük.
Eredmények: A kérdőívet 140 többségében relapszáló-remittáló SM beteg töltötte ki (átlag±SD; 40,3+/-11,2 év, EDSS: 2,9+/-2). Fogyatékosság szerint (1) enyhe tünetekkel élők (N: 91), (2) önállóan járóképes (N: 26), (3) segédeszközzel járó (N: 12) és (4) ülőkocsihoz kötött (N: 11) betegek csoportját vizsgáltuk. Az életkor, nemek megoszlása tekintetében nem volt a csoportok között különbség. A totalis FIS pontszám és a fizikai rész-skálák szignifikánsan magasabbak voltak súlyosabb, mozgáskorlátozottsággal rendelkező csoportban. A kognitív rész-skálákat a hangulat befolyásolta.
Következtetések: Bár a fatique az SM bármillyen fázisában jelentkezhet, az EDSS score és fatique közötti kapcsolat alapján a kórfolyamat előrehaladásával számítanunk kell a fokozódására.

1. témavezető adatai
Név: 
Csépány Tünde
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Neurológiai Klinika

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program