A hemodialízis és hemodiafiltráció hatása a 12 elvezetéses EKG P hullám időtartamára és diszperziójára
Előadás adatai
Vesepótló kezelésben részesülő betegekben a szívritmuszavarok kialakulásának veszélye fokozott. A hemodializált betegek kardiovaszkuláris okból bekövetkezett mortalitása meghaladja az összhalálozás 50 %-át. Számos tanulmány igazolta, hogy hemodialízis (HD) során a pitvari ritmuszavarok (pitvarfibrilláció) veszélye növekszik. Egy új vesepótló kezelési forma, a hemodiafiltráció (HDF) összmortalitást csökkentő hatását már igazolták, de még nem tisztázott, hogy befolyásolja-e a pitvari aritmia hajlamot.
Végstádiumú veseelégtelenségben szenvedő betegekben - a pitvari depolarizáció inhomogenitását jellemző - felületi elektrokardiogramon (EKG) mért P hullám időtartamot és diszperziót (Pmax, Pd), valamint a szívfrekvenciához korrigált EKG paramétereket (Pmaxc, Pdc) vizsgáltuk konvencionális hemodialízis és HDF során.
Harminc végstádiumú vesebeteg adatait elemeztük (18 férfi, 12 nő, átlagéletkor 60,57±13,62 év). Elsőként HDF során végeztünk vizsgálatokat, majd ugyanezen betegcsoport kezelését 3 hónapon át hemodialízissel folytattuk és ismételt adatgyűjtés következett. A vizsgálat alatt 5 alkalommal regisztráltunk EKG-t és végeztünk ionmeghatározást. A vesepótló kezelések előtt és után echocardiographia történt (2 D, M-mód). A pitvari aritmiák mennyiségi és minőségi elemzése érdekében Holter EKG vizsgálatot végeztünk.
HD során a Pmax és a Pd, illetve a szívfrekvenciához korrigált paraméterek megnyúltak (p<0,05), míg HDF során nem változtak szignifikáns mértékben. HDF végére a bal pitvari harántátmérő csökkenését észleltük (p=0.000166), mely HD során nem volt szignifikáns mértékű (p= 0.11). Bár pitvarfibrillációt nem észleltünk, HDF során a bal pitvari átmérő változása és a supraventricularis extrasystolék negatív korrelációt mutattak (p<0.05).
A HDF esetén észlelt kedvező eredmények hátterében a kiegyensúlyozott, de HD-nál fokozottabb intravaszkuláris és intrakardialis volumencsökkenés, a nátrium szérumkoncentrációjának hatékonyabb balanszírozása, illetve a bizonyítottan erőteljes antioxidatív, gyulladáscsökkentő hatás, az urémiás toxinok hatékonyabb eltávolítása állhat.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program