Fluoreszcens aglyco-ristocetin származékok szintézise és vizsgálata

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Farmakológia, Gyógyszerésztudományok
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Máté Gábor

Előadás adatai

Előadás címe: 
Fluoreszcens aglyco-ristocetin származékok szintézise és vizsgálata
Összefoglaló: 

Tudományos diákköri munkámat a DE OEC GYTK Gyógyszerészi Kémiai Tanszékén végeztem, ahol elődjének az MTA Antibiotikumkémiai Kutatócsoportnak is köszönhetően több évtizedes hagyományra visszatekintő kutatási téma a különböző hatásos antibiotikum-származékok előállítása.

A pályamunkámhoz tartozó vizsgálatok középpontjában az A-ristocetin szerepel, amely egy, a glycopeptid antibiotikumok csoportjába tartozó, jelenleg a klinikumban még nem alkalmazott potenciális gyógyszervegyület. Hátrányos tulajdonsága, hogy in vitro körülmények között thrombocyta-aggregációt vált ki, azonban az általunk használt, deglikozilezett származéka (az aglyco-ristocetin) ilyen tulajdonságot nem mutat. Az aglyco-ristocetint azonban az teszi leginkább érdekessé, hogy gyenge antibakteriális sajátságai mellett, a származék előzetes kezeléssel alkalmas eukarióta szövettenyészetek megvédésére számos humán patogén vírussal szemben, egyelőre még ismeretlen hatásmechanizmussal.

Célkitűzéseink között szerepelt az aglyco-ristocetin olyan kémiai módosítása, amely annak vírusellenes hatását nem csökkenti, esetleg tovább növeli, ha lehetséges, az eredeti A-ristocetinhez hasonló antibakteriális hatását helyreállítja, valamint amely az előállított félszintetikus származékokat alkalmassá teszi a későbbiekben a hatásmechanizmust felderítő vizsgálatok elvégzésére is.

A cél eléréséhez a kiindulási oligopeptid egyetlen szabad amino-csoportját módosítottuk, izoindol- és benzoizoindol-csoportokat alakítottunk ki. Ennek köszönhetően a vegyületek várhatóan fluoreszcens sajátságokkal rendelkeznek majd, tehát gerjesztés és az általa kiváltott fotoemisszió segítségével, megfelelő technikák alkalmazásával láthatóvá tehetik a célsejthez kötődött antibiotikum-molekulákat.

Ezen munka keretei között nyolc eltérő származékot szintetizáltunk és vizsgáltunk. Az így kapott anyagok amellett, hogy kiváló baktérium- és vírusellenes hatással rendelkeznek, az előzetes mérések alapján fluoreszcens aktivitást is mutatnak. Így további vizsgálatok során kulcsvegyületek lehetnek az aglyco-ristocetin származékok eddig teljesen ismeretlen antivirális, valamint újra megjelenő antibakteriális hatásmechanizmusának feltérképezésében.

1. témavezető adatai
Név: 
Herczegh Pál
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DE OEC GYTK Gyógyszerészi Kémiai Tanszék
2. témavezető adatai
Név: 
Sipos Attila
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DE OEC GYTK Gyógyszerészi Kémiai Tanszék
Díj: 
1. díj

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program