Fluconazol, amphotericin B és caspofungin in vivo hatékonyságának összehasonlító vizsgálata Candida orthopsilosis, C. parapsilosis és C. albicans ellen, neutropéniás egérmodellben

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Farmakológia, Gyógyszerésztudományok
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Kovács Renátó László

Előadás adatai

Előadás címe: 
Fluconazol, amphotericin B és caspofungin in vivo hatékonyságának összehasonlító vizsgálata Candida orthopsilosis, C. parapsilosis és C. albicans ellen, neutropéniás egérmodellben
Összefoglaló: 

A C. orthopsilosis-t, mint új fajt az utóbbi években, molekuláris biológiai módszerekkel különítették el a C. parapsilosis-tól. Bár a C. orthopsilosis által okozott fertőzések klinikailag relevánsnak tűnnek, a nemzetközi irodalomban jelenleg nincs adat az alkalmazható, hatékony terápiáról.
Fluconazol (FLU), amphotericin B (AMB) és caspofungin (CAS) hatását vizsgáltuk 3 C. orthopsilosis, 2 C. parapsilosis és 1 fluconazol rezisztens C. albicans klinikai izolátum segítségével, neutropéniás egérmodellben. A nem tartós, illetve a tartós neutropéniát egyszeri, illetve háromszori, intraperitoneálisan adagolt cyclophosphamid oltással értük el. Az i.v. fertőzés után 24 h-val kezdtük el a napi i.p. FLU, AMB és CAS kezelést, amit öt napon át folytattunk. A hetedik napon a túlélő egerek veséiből meghatároztuk az élő gombasejtek számát. A szignifikancia vizsgálatához Kruskal-Wallis tesztet használtunk.
Nem tartós neutropénia esetén 10 mg/kg FLU mindhárom C. orthopsilosis, míg 5 és 10 mg/kg FLU mindkét C. parapsilosis izolátum ellen hatékony volt (p<0,05). Tartós neutropénia esetén 10 mg/kg FLU csak a C. parapsilosis ellen volt hatékony (p<0,05). 40 mg/kg FLU mindkét modellben hatástalan volt C. albicans ellen (p>0,05).
C. parapsilosis ellen mindkét modellben csak a napi 5 mg/kg CAS volt hatásos (p>0,05). C. orthopsilosis ellen nem tartós neutropénia esetén a 2 mg/kg (p<0,05-0,001), míg tartós neutropénia esetén az 5 mg/kg (p<0,05) CAS volt minden esetben hatékony. A CAS a C. albicans ellen már 1 mg/kg dózis esetén mindkét modellben szignifikánsan csökkentette a vesékből kitenyészett élő gombasejtek számát (p<0,001). Az AMB effektív volt mindhárom faj esetében, mindkét neutropéniás modellben (p>0,05).
Invazív fertőzés kezelésére mindhárom faj ellen csak az AMB ajánlható. A FLU hatékonyabb C. parapsilosis, mint C. orthopsilosis ellen. Bár a CAS in vivo eredményesebbnek bizonyult C. orthopsilosis, mint a C. parapsilosis ellen, hatása gyengébb, mint C. albicans ellen.

1. témavezető adatai
Név: 
Majoros László
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Orvosi Mikrobiológiai Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program