A fizikai aktivitás hatásának kivédése inzulinpumpát használók körében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány III.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Balla Dóra

Előadás adatai

Előadás címe: 
A fizikai aktivitás hatásának kivédése inzulinpumpát használók körében
Összefoglaló: 

Az 1-es típusú diabetes mellitus (1TDM) esetében a béta-sejt károsodás következtében abszolút inzulinhiány áll elő. A megbetegedés incidenciája napjainkban világméretekben nő. Az 1TDM előfordulási gyakorisága 11,1/100000. Az optimális anyagcsere kontroll megtartásával válik lehetővé a diabetes akut és krónikus szövődményeinek megelőzése, illetve progressziójuk késleltetése.
A tanulmány célja az 1TDM miatt gondozottak vércukor ingadozásainak felmérése és a hypo- és hyperglycaemiák kivédésének lehetősége inzulinpumpa kezelés mellett 2 hónapon át tartó, heti 2x1 óra fitt ball edzés (közepes intenzitás, 10 perc bemelegítés, 40 perc edzés, 10 perc levezetés) mellett.
A vizsgálatban résztvevők 1TDM miatt gondozott, pumpahasználó nők voltak, átlagéletkoruk 27,2 év. Az edzések előtt az edzettségi fok felmérésére (Ruffier-teszt, apnoe teszt) valamint BMI – testzsír meghatározásra került sor. A szénhidrát-anyagcsere jellemzésére fructoseamin szint és HbA1C meghatározást alkalmaztunk.
A vércukor változások követésére az első és az utolsó edzésen glükóz szenzorral mért vércukorértékeket vettük alapul, a többi edzésen az óra előtt és után mértünk vércukorértékeket. A folyamatos szöveti glükóz monitorozás révén azokat a vércukorszint-ingadozásokat is észleltük, melyek az edzések utáni órákban jelentkeztek. A tanulmány során különböző technikákkal figyeltük meg, melyik a leghatékonyabb módszer a stabilabb anyagcsere eléréséhez ill. hypoglycaemiák kivédéséhez.
A mozgásterápia a vizsgált paraméterek alapján növelte az edzettséget: az első felméréshez képest a Ruffier-teszt által kapott érték 11,4-ről 10,6-ra csökkent, az egy perc alatt elvégzett felülések száma az átlagos 52,75-ről 57-re növekedett, ami az állóképesség javulását tükrözi. Az idő rövidsége miatt lényeges anyagcsere javulást nem észleltünk azonban, stabilabb anyagcseréről számoltak be a résztvevők. Mély, kórházi ellátást igénylő hypoglycaemia ez idő alatt nem fordult elő.
A sport szerepe az 1TDM gondozottak esetében is a test és lélek egyensúlyát erősíti, de emellett az anyagcsere helyzet stabilizálódásához is vezet.

1. témavezető adatai
Név: 
Felszeghy Enikő
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Gyermekklinika, DE OEC NK Fizioterápiás Tanszék
Díj: 
3. díj

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program