Egészségmagatartás kérdőíves felmérése a DEOEC adminisztratív dolgozói körében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány IV.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Erdélyi Zsuzsa

Előadás adatai

Előadás címe: 
Egészségmagatartás kérdőíves felmérése a DEOEC adminisztratív dolgozói körében
Összefoglaló: 

A mindennapi fizikai aktivitás csökkenését főleg az ülő életmódot folytató dolgozók körében figyelhetjük meg, ezzel párhuzamosan kialakulnak a mozgásszegény életmódból adódó patológiás folyamatok. A társadalomban olyan gyakori, szinte népbetegségnek számító atherosclerosis, hipertónia, diabetes mellitus, arthrosis és asthma bronchiale esetében legalábbis rizikó tényezőként, de gyakran kiváltó tényezőként is megemlíti a szakirodalom a mozgásszegény életmódot.
Ezen ismeretek alapján határoztuk el, hogy felmérjük a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában adminisztratív munkát végzők egészségi állapotát és egészségmagatartását, különös tekintettel a fizikai aktivitásra.
A vizsgálatot kérdőíves felméréssel végeztük. A kérdőív 7 önkitöltős és 22 feleletválasztós kérdést tartalmazott, amelyeket anonim módon vettünk fel. A demográfiai adatok mellett felvettük az egészségi állapotra, a táplálkozási és a testmozgási szokásokra vonatkozó adatokat is.
A kérdőívet összesen 293 dolgozó töltötte ki (92,5 %-uk nő, 7,5 %-uk férfi). A dolgozók átlagéletkora: 39,27 év (min.: 24; max.: 62). A BMI alapján a célcsoport 31 %-a elhízott vagy túlsúlyos kategóriába tartozik. 64 %-uk egyáltalán nem, 19 %-uk kevesebb, mint 1 órát sportol heti rendszerességgel. A célpopuláció 4,7 %-a semmit nem tud a rendszeres fizikai aktivitás pozitív hatásairól. A megkérdezettek 75,4 %-a vállalna egy célzott mozgásprogramban való részvételt fizioterápiás szakember vezetésével.
A vizsgálati eredmények egy keresztmetszeti képet adnak célpopulációnkról, amivel tudományos alapot kívánunk adni más kutatások számára, a felmérést követően pedig egy intervenciós programot szervezünk a résztvevők számára.

1. témavezető adatai
Név: 
Veresné Balajti Ilona
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Fizioterápiás Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program