Családtagok dohányzása és a család szociális hátterének összefüggései a serdülők dohányzó magatartásával

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány IV.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Balázs Máté Ádám

Előadás adatai

Előadás címe: 
Családtagok dohányzása és a család szociális hátterének összefüggései a serdülők dohányzó magatartásával
Összefoglaló: 

Célkitűzés: Jelen kutatásunkban arra kerestük a választ, hogy a szociális háló egyes tényezői, mint a szülők dohányzása, iskolázottsága, a család szocio-ökonómiai státusa, vagy a szülők attitűdje, miként befolyásolják a serdülők dohányzó magatartását, szerfogyasztó státusát. Korábbi kutatások megerősítették, hogy a szülők magatartása különféleképpen, direkt vagy indirekt módon befolyásolják a serdülők viszonyulását a dohányzáshoz, így például a szülők dohányzása hatással van a dohányzás serdülőkori kipróbálására. Azonban a testvér dohányzó magatartásának hatása a serdülők szerfogyasztására kevéssé vizsgált terület mind a hazai, mind a nemzetközi kutatásokban. A család, a serdülő szociális háttere, szocio-ökonómiai státusa nagy jelentőséggel bír az egyes problémaviselkedések kialakulásában.
Minta és módszer: Kutatásunkat 2010 tavaszán, Makón végeztük Makó és térsége összes alap- és középfokú oktatási intézményében. A mintánk így teljesen reprezentálja a város adott korú populációját, illetve hűen tükrözi egy kistérség falusi, serdülőkorú populációját. A felmérésbe azokat a falusi iskolákat vontuk be, ahol még fennmaradt a felső tagozat, azaz az 5-8. osztály. A minta tervezett elemszáma 2394 fő volt, a végső elemszám 2072 fő volt, a kettő közötti differencia a hiányzásokból adódott. A válaszadási arány 86,5 %-os volt. A korosztály 7-12. osztályos tanulókig terjedt. A nemek megoszlása 49,2% fiú, 50,8% lány. A tanulók önkitöltéses kérdőíveket kaptak, a részvétel önkéntes volt a teljes körű anonimitás biztosítása mellett.
Eredmények: Szignifikáns összefüggést találtunk a szülők és a testvér dohányzása és a serdülők dohányzó magatartása között, az élet- és a havi prevalenciát, illetve a dohányzás napi mennyiségét tekintve. A szocio-ökonomiai státust tekintve nem találtunk jelentős összefüggést a dohányzó magatartással, azonban az iskolai végzettséget tekintve mind az apa, mind az anya esetében markáns kapcsolatot találtunk.
Következtetések: Eredményeink is alátámasztják azt a fontos tényt, hogy a serdülőkori problémaviselkedések, így a dohányzás háttere multifaktoriális, több tényező befolyásolja mind az iniciációt, mind a későbbi szerfogyasztó magatartást.

1. témavezető adatai
Név: 
Pikó Bettina
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
SZTE-ÁOK, Magatartástudományi Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program