Cervicalis spondylosis jelei panoráma felvételeken
Előadás adatai
A spondylosis a csigolyák degeneratív megbetegedése, amelyet a köznyelv csak meszesedésnek nevez. A név arra utal, hogy a gerinccsatornát meszes csőrök szűkítik és ez okozza a tüneteket. Annak ellenére, hogy a panoráma röntgenfelvétel a fogorvosi diagnosztika alapvető eszköze, a szakirodalomban nem feldolgozott a nyakcsigolya degeneratív elváltozásainak ezzel a módszerrel történő ábrázolhatósága.
Kutatásunk során célul tűztük ki, hogy vizsgáljuk a cervicalis spondylosis jeleit a fogorvosi panoráma röntgenfelvételeken. Továbbá elemezni kívántuk a különböző röntgenelváltozások lokalizációját és gyakoriságát.
A vizsgálat során 445 beteg röntgenképét elemeztük, amelyeket a DE-OEC Fogorvostudományi Kar adatbázisából gyűjtöttünk ki. A keresés kritériuma a páciensek születési éve volt, ezáltal két korosztályt vizsgáltunk. Ezek alapján az első vizsgálati csoportot az 1934-44, a másodikat az 1964-74 között születettek képezték. A felvételeken kiértékelésre került az intervertebralis rés mérete valamint a csőrképződés fokozata, melyet a Macnab féle osztályozás szerint csoportosítottunk. Az adatok statisztikai feldolgozása SPSS program segítségével és chi-négyzet próba alkalmazásával történt.
Eredményeink alapján az 1. korcsoportban a betegek 36%-nál, míg a 2. korcsoportban a betegek 13%-nál állapítottunk meg elváltozást. A csőrképződés az esetek 32%-ban enyhe, 36%-ban középsúlyos és 32%-ban súlyos fokú volt. Az 1964-74 között születetteknél az intervertebralis rés megtartottsága mellett az enyhe fokú csőrképződés, míg az 1934-44 között születetteknél beszűkült rés és középsúlyos vagy súlyos csőrképződés fordult elő nagyobb gyakorisággal.
Vizsgálataink alapján elmondható, hogy amennyiben a panoráma felvételeken a nyaki csigolyák ábrázolódnak, a csigolyatesteket valamint az intervertebralis réseket érintő elváltozások leképzésre kerülhetnek. Mivel a betegek jelentős részénél találtunk a betegségre utaló jeleket, így célszerűnek tartjuk, ha a fogorvosok a panoráma felvételek elemzése során a fogak és az állcsontok vizsgálata mellett a csigolyákra is figyelmet fordítanak, és amennyiben felmerül a spondylosis gyanúja, a beteget a megfelelő szakrendelésre irányítják.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program