A betegség-reprezentáció különbségének alakulása egészséges és beteg testvérpár között
Előadás adatai
A testvérközösség különleges, megismételhetetlen élményekkel gazdagítja a benne felnövekvő gyermeket. Ezek a kapcsolatok befolyásolják a szocializációt, hatnak az empátia alakulására, az erkölcsi és ítélőképesség fejlődésére is.
A krónikusan beteg testvér alapjaiban alakítja át a családi kapcsolatokat, így benne a testvérkapcsolatot is. Egy krónikusan beteg testvér mellet nagymértékben eltérő hatások érik az egészséges testvért a betegségek kialakulásáról, lefolyásáról, mint egy egészséges testvérpár esetében.
Kutatásom során azt vizsgálom, hogy a krónikus betegségben szenvedő gyermekek és testvéreik, továbbá egészséges testvérpárok esetében, milyen különbségeket lehet találni a betegségről alkotott elképzeléseikben, mit gondolnak a betegségek kialakulásának okairól, a felette gyakorolható személyes kontrollról, a betegségek következményeiről és gyógyíthatóságáról.
Vizsgálatomban 60 gyermek vett részt. 15 fő diabetes mellitusban szenvedő gyermek és egészséges testvéreik, valamint 15 fő egészséges gyermek és egészséges testvéreik.
Vizsgálatomhoz a "Betegség-percepció Kérdőív" (IPQ-R) magyar változatának módosított formáját használtam fel.
Eredményeimet a kontroll-csoportban szereplő egészséges testvérpárok, továbbá a vizsgálati csoportban szereplő beteg gyermekek és egészséges testvéreiknek csoportonkénti összehasonlításából, illetve a beteg gyermekek és testvéreik eredményeinek összehasonlításából kaptam.
Szignifikáns különbség mutatkozott egyes csoportokban a betegség akut vagy krónikus idői lefolyásáról alkotott képzetekben, valamint tendenciák jelentek meg a betegségmegértés és a személyes kontroll tekintetében a teljesen egészséges testvérpárok és a beteg gyermekek, továbbá a beteg testvér és egészséges testvére között.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program