Béta-karotin oxidációjának vizsgálata in vitro

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Farmakológia, Gyógyszerésztudományok
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Hudivók Zoltán

Előadás adatai

Előadás címe: 
Béta-karotin oxidációjának vizsgálata in vitro
Összefoglaló: 

A világszerte intenzíven folyó kutatások ellenére a halálozási statisztikákat továbbra is a keringési betegségek, ezen belül a szív- és érrendszeri megbetegedések vezetik. A szívizom iszkémiás megbetegedéseiben az iszkémia/reperfúzió jelenségének központi szerepe van. A reperfúzió folyamán keletkezett szabad gyökök által okozott fokozott oxidatív stresszt tartják a reperfúzió indukálta károsodások egyik fő összetevőjének. Az egyik leggyakrabban alkalmazott antioxidáns, a béta-karotin melynek kardiovaszkuláris hatásival kapcsolatban több klinikai vizsgálatot is végeztek, azonban ezek meglehetősen ellentmondásosak. Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy a dohányzók körében, akik esetében a plazma karotin szintje emelkedett volt, a halálozás nőtt az alacsonyabb plazma karotin szintű csoporthoz képest. Ez alapján úgy tűnik, hogy a béta-karotin egy kétélű pengeként viselkedik, mivel egyrészt hatékony gyökbefogó tulajdonsággal rendelkezik, azonban a szabad gyökök okozta fokozott oxidáció következtében toxikus bomlástermékek keletkezhetnek, melyek további súlyos szöveti károsodást okozhatnak.
Kísérleteinkben a béta-karotin oxidációját tanulmányoztuk in vitro. Különböző koncentrációban alkalmazott oxidálószerek (NaOCl, H2O2) segítségével oxidáltuk a béta-karotint, majd HPLC-vel analizáltuk a mintákat, valamint megvizsgáltuk az oxidációs reakciók idő és koncentráció függését is. Eddigi eredményeink alapján elmondható, hogy 3 féle termék fokozott képződését tapasztaltuk, melyek azonosítása a későbbiekben történik meg. Megfigyeltük továbbá, hogy más termékek képződése fokozott a különböző oxidálószerek esetében, valamint, hogy az oxidálószerek koncentrációjának emelése egy idő után nem eredményezi a képződött termékek koncentrációjának emelkedését. Ugyanez elmondható a reakcióidő növelésével kapcsolatban.
A továbbiakban meg kívánjuk vizsgálni a béta-karotin metabolikus átalakulását máj mikroszómális, citoszólikus és S9 frakció alkalmazásával. Ezen kísérletek során nem csak oxidációs reakciók termékeiről, hanem azok konjugátumairól is nyerhetünk információt, ami azért fontos, mert előfordulhat, hogy nem maga az oxidált termék, hanem annak konjugátuma a toxikus.

1. témavezető adatai
Név: 
Bak István
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DEOEC Gyógyszerhatástani Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program