Az esztétikus testképző gimnasztika alkalmazhatósága és hatékonysága óvodás korban

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány III.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Király Orsolya

Előadás adatai

Előadás címe: 
Az esztétikus testképző gimnasztika alkalmazhatósága és hatékonysága óvodás korban
Összefoglaló: 

Munkánk során azt vizsgáltuk, hogy az esztétikus testképző gimnasztika eszmerendszere, illetve gyakorlatanyaga sikerrel alkalmazható-e a fiziológiás testtartás kialakítására, a mobilitás és izomnyújthatóság javítására gyermekkorban.
Az ETG módszere az analitikus, elemző, testtudatosító gimnasztika, amely egészségügyi és esztétikai szempontok szerint építkezik. A klasszikus balett, jazz-tánc és a gyógytorna kombinációja, mely egyaránt alkalmazza a balett kéz- és lábtartásait, a jazz-tánc dinamikáját és ritmikáját, valamint a gyógytorna statikus, az anatómiai felépítést és funkcionalitást figyelembevevő gyakorlatait. A módszer külön hangsúlyt fektet a törzsívek kidolgozására, azok megtartására minden testhelyzetben, erre építi rá az alsó és felső végtagok mozgásait. Gyakorlatainak esztétikája, a zene ösztönző hatással lehet a gyerekekre, mely elengedhetetlen a kutatási cél elérése érdekében, hiszen ezeknek a statikus gyakorlatoknak a végrehajtása és megtartása rendkívül nagy koncentrációt igényel tőlük.
A program elején objektív vizsgálatokat végeztünk, mely során felmértük a gyerekek izomnyújthatóságát és gerinc-mobilitását. 11 esetből 6 gyermek alsóvégtag extensorainak és flexorainak nyújthatósága nem érte el a fiziológiás mértéket. A gerincmobilitás szempontjából a flexio 12 cm-es fiziológiás értékéhez képest átlagosan 7, 3 cm a gyerekek törzsflexiója. A gerinc extensiója 5 gyerek esetében nem érte el a fiziológiás értéket. A lateralflexio jobb oldalra átlagosan 12,3 cm, bal oldalra pedig 11,6 cm volt. A gerinc mobilitását nemcsak a törzset mozgató izmok határozzák meg, befolyásolja a csípőflexorok és extensorok nyújthatósága is.
Eredményeink azt mutatják, hogy szükség van a kisgyermekkori gyógytornára, hogy időben elejét vegyük a helytelen testtartási formák kialakulásának. Erre kiváló eszköz az esztétikus testképző gimnasztika, mely megfelelő ösztönző erővel hat a gyerekekre, felhasználva az esztétikum és a zene vitathatatlan előnyeit.

1. témavezető adatai
Név: 
Némethné Gyurcsik Zsuzsanna
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DEOEC Fizioterápiás tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program