Az agyi diffúziós anizotrópia aszimmetriájának vizsgálata diffúziós tenzor képalkotás és agyatlasz technikák segítségével
Előadás adatai
Bevezetés
Az agy két féltekéje bizonyos aktivitások tekintetében specializálódott, az oldaliságot genetikus tényezők és környezeti faktorok is meghatározzák. A strukturális különbségen kívül feltételezhetően az agyszövet diffúziós jellegzetességei is eltérést mutatnak a két félteke közt. A diffúziós tenzor képalkotás (DTI) a szövetekben zajló diffúzió mérését és megjelenítését teszi lehetővé. A digitális agyatlasz technikák segítségével a képalkotó vizsgálatok egyedi képei mind alakban, mind méretben egy referenciaagyhoz illeszthetők, illetve standard módon régióanalízisek végezhetőek. Kutatásunk során célul tűztük ki, hogy standardizált, automatikus regisztráció után az agy szürke- és fehérállomány diffúziós mintázatának oldaliságbeli különbségeit kimutassuk.
Módszerek
A képalkotó vizsgálatokat 40 egészséges, jobbkezes, felnőtt egyénen végeztük el. Automata regisztráció történt az agyatlaszokhoz (LPBA40, LPBA40 GM-based, ICBM DTI-81, Jülich Atlas); a képfeldolgozást a BrainLoc szoftverrel végeztük. Bal és jobb oldalon identikus régiókon mértük le a frakcionális anizotrópia (FA) és diffúziós együttható (ADC) értékeket. Az FA és ADC értékek oldalbeli különbségeit Student-féle T-próbával elemeztük. A regisztráció pontosságát és a lehetséges műtermékeket ellenőriztük.
Eredmények
Vizsgálataink alapján mind a szürkeállomány, mind a fehérállományi pályák tekintetében számos helyen azonosítottunk szignifikáns (p<0.01) eltérést a bal és jobb oldali régiók között.
Az FA értékek tekintetében kevesebb lokalizációban figyelhető meg szignifikáns eltérés az ADC értékekkel összehasonlítva. Korfüggő oldalkülönbség dominálóan a temporooccipitalis régiót jellemzi.
Összefoglalás
Standard régióanalízissel megmutattuk, hogy az agyi aszimmetria a diffúziós tulajdonságok tekintetében is fenn áll. Számos terület esetén FA és ADC értékében oldaliságbeli eltéréseket találtunk a vizsgált populációban. A kapott eredmények „belső standardként” hozzájárulhatnak neurológiai kórképek (pl. epilepsiabetegség, aphasiák) egyénre szabott diagnosztikájához.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program