Meggymag kivonat retinoprotektív hatásának vizsgálata Zucker Diabatic Fatty patkány modellen
Előadás adatai
Napjainkban az iparilag fejlett országokban mindinkább háttérbe szoruló fertőző betegségek helyére az úgynevezett „civilizációs betegségek” léptek. Ezek közül is kiemelkedő a Diabetes Mellitus, melyben a legfrissebb adatok szerint jelenleg 366,2 millió ember szenved. Sőt a következő évtizedre, mint járványról beszélünk.
Köztudott, hogy a diabetesben szenvedő betegek körében igen gyakoriak a szemészeti szövődmények. Magyarországon a diabeteses retinopathia a második leggyakoribb vaksághoz vezető betegség.
Munkacsoportunk több éve folytat kutatásokat a Prunus Cerasus (meggy) mag flavonoid-gazdag extraktumával. Kísérletünkben vizsgálni kívántuk a meggymag-kivonat vércukor szintre kifejtett hatását ZDF patkányokon. Továbbá elektroretinográfia segítségével vizsgáltuk a retina funkciójának változását is iszkémia-reperfúziós károsodást követően, meggymag-kezelés hatására.
Eredményeink bizonyítják, hogy a meggymag-kivonat retinoprotektív hatású. Az ERG-s mérések alapján a meggymag-kezelés mérsékelte a cukorbetegség retina-funkciót károsító hatását, valamint az iszkémia-reperfúziós károsodásokkal szemben is protektívnek bizonyult. Ennek hátterében a meggymagkivonat vércukorszintet befolyásoló hatása is állhat: a meggymag-kivonat csökkentette a vércukorszintet cukorterhelés után, bár az éhomi vércukorszintre kifejtett hatása kevésbé jelentős. Kutatócsoportunk korábbi vizsgálataiból már ismert volt, hogy a meggymag-kivonat iszkémia-reperfúziót kivédő hatását HO-1 útvonalon keresztül fejti ki. Éppen ezért megvizsgáltuk a meggymag-kivonat HO-1 aktivitásra kifejtett hatását is, mint lehetséges hatásmechnizmust a diabeteses retinopathia kivédésében.
Összefoglalásként elmondható, hogy a meggymag-kivonat megvédi a retinát az iszkémia-reperfúzió valamint a cukorbetegség károsító hatásaitól.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program