Rheumatoid arthritises biobank készítése és betegadatok feldolgozása

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2012/2013. tanév
Tagozat: 
Klinikai immunológia, reumatológia
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Pál Ildikó

Előadás adatai

Előadás címe: 
Rheumatoid arthritises biobank készítése és betegadatok feldolgozása
Összefoglaló: 

A rheumatoid arthritis (RA) sokízületi gyulladással járó kórkép, mely HLA-asszociációt mutat. A RA-re jellemző a rheumatoid faktor (RF), anti-ciklikus citrullinált peptid (anti-CCP) és anti-mutált citrullinált vimentin (anti-MCV) emelkedett szintje az esetek nagy részében. Továbbá számos kísérőbetegség is társul hozzá.
A munka során az volt a célunk, hogy létrehozzunk egy internetes biobankot, melyben a betegekre vonatkozó laborparaméterek, genetikai jellegzetességek, társbetegségek rendszerezése megoldható, mely megkönnyíti a kutatómunkát, a betegség jobb megismerését, illetve megakadályozza az adatok vesztését.
204 RA-es beteg esetében rendelkezünk biológiai mintákkal, és ezen 204 beteg adatait sikerült a biobankban rögzíteni, mely a rheuma.biobank.eu honlapon található. Az adatok felhasználásával pedig az SPSS20 program segítségével elvégeztük a leíró statisztikai vizsgálatokat és a korrelációk elemzését.
Vizsgálataink során pozitív korrelációt találtunk a shared epitop hordozás és anti-CCP szint, illetve a HLA-DR13 szint és ACPA-hordozás között. Az anti-CCP, RF és anti-MCV szintek emelkedettek voltak a betegek 60-70%-ában. Társbetegségek vonatkozásában a hypertonia és osteoporosis kapcsán találtunk HLA-asszociációt. Továbbá a gyógyszerszedésre vonatkozóan is számos fontos korrelációt fedeztünk fel.
A 204 beteg adatait és biológiai mintáit tartalmazó biobank megalkotásával létrehoztunk egy olyan adatbázist, melynek segítségével rendelkezésünkre állnak a rheumatoid arthritisre vonatkozó legfontosabb paraméterek, melyek segítséget nyújtanak majd a kórfolyamat jobb megismerésében, gyógyításában.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Szekanecz Zoltán
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Belgyógyászati Intézet, Reumatológiai Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program