Lisztérzékenység (coeliakia) előfordulása Raynaud szindrómás betegekben
Előadás adatai
BEVEZETÉS: A Belgyógyászati Intézet Klinikai Immunológiai Tanszékén végezzük a Raynaud-szindrómás (RS) betegek gondozását. A betegek körében gyakran jelentkező gasztrointesztinális, coeliakia-szerű tünetek felvetik a lehetőségét a két betegség közötti esetleges összefüggésnek.
CÉLKITŰZÉS: Vizsgálatunk célja a Raynaud-szindróma és a coeliakia lehetséges asszociációjának meghatározása volt.
MÓDSZEREK: Retrospektív tanulmányunkba 2009-2012 között a szakrendelésünkön megjelenő 1774 RS beteget vontuk be (nő: 1432 fő, 81%, férfi: 342 fő, 19%, átlagos életkor: 46,98 ±8,94 év). Minden betegnél kapillármikroszkópia történt, illetve a társult egyéb kórállapotok jelenléte alapján a betegeket primer és szekunder kórformába soroltuk. 490 esetben történt a vizsgált időszakban vagy korábban szöveti transzglutamináz IgA antitest (tTG IgA), szöveti transzglutamináz IgG antitest (tTG IgG), endomysium IgA antitest (EMA IgA) meghatározás coeliakia diagnosztizálása céljából. A szubjektív panaszok felmérését is elvégeztük egy általunk összeállított mind az életmódra, táplálkozásra, valamint testi és lelki tünetekre kiterjedő kérdéssor segítségével.
EREDMÉNYEK: A betegek klinikai csoportosítása során 1135 primer (63,98 %) és 639 szekunder (36,02 %) formát különítettünk el. A coeliakia irányában elvégzett laborvizsgálatok 61 esetben voltak pozitívak, közöttük 56 nő és 5 férfi esetében. Mindezek alapján az RS nők 3,91%-a, míg a férfiak 1,46%-a szenvedett egyidejűleg coeliakiában. A 61 beteg közül 26 primer és 35 szekunder RS-ben szenvedett. Az általunk vizsgált betegpopulációt figyelembe véve primer RS esetén 2,29%, szekunder kórformában pedig 5,48% volt a coeliakia előfordulási gyakorisága.
MEGBESZÉLÉS: Irodalmi adatok alapján a coeliakia előfordulási gyakorisága a teljes népességben 1% körül mozog. Eredményeink alapján RS-ben szenvedő betegek esetében a coeliakia nagyobb arányban fejlődik ki, különösen a klinikailag súlyosabb kórformát jelző szekunder esetekben. Mindezekre való tekintettel, figyelmet érdemel a szekunder RS-ben szenvedő betegek coeliakia irányába történő követése.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program