Ulcus cruris kialakulásához vezető kórképek differenciál diagnosztikája, kezelési lehetőségei
Előadás adatai
Az alsó végtagon kialakuló fekély gyakori betegség. Az ulcus kialakulásának hátterében leggyakrabban krónikus vénás keringési elégtelenség áll, de számos más ok következtében is kialakulhat, ezért a differenciál diagnózisok során felmerülő kórképek ismerete nagy jelentőségű.
A szerző ismerteti a lábszárfekély kialakulásához vezető leggyakoribb kórképeket. Részletesen elemzi a diagnózis felállításához szükséges kivizsgálás lépéseit. Ismerteti az egyes differenciál-diagnózis során felmerülő betegségeket, azok előfordulási gyakoriságát.
A szerző munkája során a DEOEC Bőrklinikán 2010 01.01- 2010. 12. 31-ig terjedő időszakban bentfekvő és járóbetegként ulcus cruris diagnózissal kezelt betegek közül randomszerűen kiválasztott 50 beteg adatát dolgozta fel az e-Medsol és a MedSolution programok segítségével. A szerző megnézte, hogy ezen betegeknél milyen vizsgálatok történtek a kivizsgálások során, milyen diagnózisok merültek fel, és milyen kezeléseket végeztek. Eredményeit irodalmi adatokkal veti össze.
Összefoglalva elmondható, hogy az ulcus cruris kezelése csak akkor lehet hatékony, ha a pontos diagnózist felállítottuk. A differenciáldiagnosztikának nagy jelentősége van, mely meghatározza a kezelési stratégiát.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program