A hepatocellularis carcinoma prognózisát befolyásoló tényezők vizsgálata.

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Konzervatív klinikai orvostudomány III.
Szerző(k):
Petercsák Edina
Intézet:
Onkológiai Tanszék
Témavezető(k):
Dr. András Csilla

Bevezetés: A hepatocellularis carcinoma (HCC) a hatodik leggyakoribb daganatos megbetegedés a világon. Évente Magyarországon 600-700 új beteget regisztrálnak. Kialakulásában fontos szerepet tulajdonítanak a hepatitis B és C vírusnak és a krónikus alkoholfogyasztás talaján kialakuló májcirrhosisnak.
Célkitűzés: Klinikai (nem, etiológia, szérum alfa-foetoprotein (AFP)) és patológiai markerek HCC-ben játszott prognosztikai szerepét vizsgáltuk. Irodalmi adat, hogy a CK19 fehérjék pozitivitása a betegség lefolyását kedvezőtlenül befolyásolja. A CK19-et normál esetben csak a hepatocyta progenitor sejtek és a cholangiocyták expresszálják, nincsen jelen az érett májsejteken. Amennyiben a májsejtek CK19 pozitívak, annak negatív prognosztikai szerepe valószínűsíthető.
Betegek és módszer: A DEOEC Onkológiai Tanszéken 2001 jan. - 2009 szept. között 84 HCC-s beteget kezeltünk, közülük 47 beteg szövettani mintái voltak felhasználhatóak a tanulmányhoz. Retrospektív vizsgáltuk a betegek kor és nem szerinti megoszlását, az etiológiát (hepatitis B, C, alkoholos eredet), az AFP szinteket. Immunhisztokémiai módszerrel CK19 meghatározást végeztünk. A betegek túlélési görbéit Kaplan–Meier módszerrel hasonlítottuk össze. A különböző kezelési módozatokkal (sebészi kezelés, kemoembolizáció, biológiai terápia: sorafenib) elért túlélési eredményeket a Barcelonai Máj Klinika eredményeivel vetettük össze.
Eredmények: Az átlagéletkor 69 év. Férfi/nő arány: 3,2. A műtött betegek átlagos túlélése 18,8 hónap, a kemoembolizációban részesülteké 19 hónap, a sorafenib terápiában részesülőké 14 hónap volt. Sem a CK19 marker jelenléte, sem az etiológia, a szérum AFP értékek, sem pedig a betegek neme nem befolyásolta szignifikánsan a túlélést. Az operált betegek esetében azonban szignifikánsan hamarabb jelentkezett tumor recidíva, p=0,022 a CK19 pozitív esetekben.
Megbeszélés: Vizsgálatainkkal részben sikerült bizonyítani a CK19 negatív prognosztikai szerepét. A kemoembolizált betegek túlélése a nemzetközi adatoknak megfelel, a sorafenibbel kezeltek túlélése ezt meghaladja, az operált betegek túlélési adatai pedig alulmaradnak a nemzetközi eredményekhez képest.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program