Mesenchymalis sztromasejtek differenciációs képességének vizsgálata

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2010/2011. tanév
Session: 
Sejtbiológia, Biofizika
Presenting author
Name (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Balog Zsanett

Abstract data

Előadás címe: 
Mesenchymalis sztromasejtek differenciációs képességének vizsgálata
Abstract: 

A regeneratív orvoslás egyik célja a baleset vagy betegség következtében elpusztult sejtek valamint szövetek pótlása, melyre többek között a mesenchymális sztrómasejtek (őssejtek) is alkalmasak lehetnek. A mesenchymális őssejtek (MSC – mesenchymal stem/stromal cells) in vitro kultúrában jól szaporítható, plasztikus, multipotens szöveti sejtek; immunszuppresszív, immunmoduláló és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. Jelentőségük, hogy mind csont-, mind porc- és zsírsejtekké egyaránt képesek differenciálódni. Hordozzák a CD105, CD73 és CD90 típusú sejtfelszíni markereket, azonban a hemopoetikus, endothel és trophoblast sejtekre jellemző sejtfelszíni markerekkel nem rendelkeznek.
Kutatásunk céljai között szerepel a különféle eredetű primer sejtkultúrák differenciációs képességének összehasonlítása, valamint a kevéssé ismert chondrogén differenciót irányító szignalizációs útvonalak feltárása.
Kísérleteinket csontvelői (bmMSC), placentáris (cMSC) és köldökzsinór (ucMSC) eredetű mesenchymális őssejteken végezzük. A chondrogén differenciáció 21 napig tart. A mintavétel 0., 3., 7., 14. és 21. napon történik. A mintákból RNS-t izolálunk, melyet High Capacity RT Kit segítségével cDNS-sé írunk át, és ebben a chondrogén differenciációra jellemző SOX9, COL2A1, HAPLN1, ACAN gének expresszióját vizsgáljuk valós idejű kvantitatív PCR alkalmazásával. A 21. napig differenciáltatott mintákat dimetil-metilénkék, hematoxilin-eozin és 10H immuncitokémiai technikákkal megfestjük, valamint megmérjük a sejtek által termelt proteoglikán mennyiséget, melyek segítségével következtetni tudunk a chondrogenezis mértékére.

First tutor
Name: 
Virág László
Department: 
Orvosi Vegytani Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program