Kalcium és kalciferol bevitelét befolyásoló tényezők terhes nők körében
Abstract data
Magyarországon a reproduktív korú nők átlagos kalciferol (D3) és kalcium (Ca) bevitele kevés (2 µg/nap D3, 710 mg/nap Ca), pedig a megfelelő Ca-bevitel szükséges a magzati csontváz kalcifikációjához, csökkenti az anyai magas vérnyomás és a preeclampsia kockázatát. A D3, amellett, hogy elősegíti a kalcium felszívódását, csökkenti az I-es típusú diabetes és a schizophrenia későbbi kialakulásának kockázatát az újszülöttben.
Elemzésünk célja a terhes nők Ca és D3 bevitelének felmérése volt, valamint annak értékelése, hogy a szocio-demográfiai státusz illetve az általános egészségmagatartás milyen befolyással van e két tápanyag bevitelére.
Vizsgálatunkban a szombathelyi „Populációs alapú folsav státusz monitorozás kialakítása” programban résztvevő 308 várandós kismama kérdőívét dolgoztuk fel. A zárt populációban végzett teljes körű adatgyűjtésből származó adatok értékelése többváltozós logisztikus regressziós elemzéssel történt. Az eredményeket esélyhányadossal [és 95%-os megbízhatósági tartományokkal] adtuk meg.
Az általuk vizsgált nők 23%-a vitt be megfelelő mennyiségű Ca-t, illetve 53 %-a elegendő D3-t. A felsőfokú végzettségű anyák között 11,35-szor [2,32- 55,43] volt gyakoribb a Ca-hiányos táplálkozás, mint a 6-8 osztályt végzettek között A felsőfokú végzettségű apák esetében ugyanez az érték 0,10 [0,02-0,54] volt. D3-bevitel esetében nem találtunk szignifikáns kapcsolatot a szülők iskolai végzettségével. Akik egyszer vagy egyszer sem nyaraltak, azok közt 2,84-szor [1,24-6,52] illetve 2,66-szor [1,00-7,07] volt gyakoribb a Ca-hiányos táplálkozás, mint a gyakran nyaralók csoportjában. D3 esetében ez az érték azok között, akik több mint kétszer nyaraltak 0,33 [0,13-0,84] volt. Alkoholt egyáltalán nem fogyasztók esetén 84%-kal kisebb volt a D3-hiányos táplálkozás esélye, mint az alkoholt heti rendszerességgel fogyasztók körében.
Bár a terhesség alatti megfelelő Ca és D3 ellátottság jelentősége még nem kellően ismert, és a szupplementációra vonatkozó ajánlásokat is fejleszteni kell, vizsgálatunk által leírt hazai beviteli adatok beavatkozást tesznek szükségessé. Az intervenció célcsoportjának meghatározásakor eredményeink segítséget jelenhetnek.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program