A chorioidea naevusok és a kis méretű chorioidea melanomák elkülönítése
Abstract data
A chorioidea melanomás betegek túlélésének javításában segíthet a daganat igen korai felfedezése, mivel ennél a daganatnál a tumor mérete lineáris összefüggést mutat a túléléssel. Ezért nagyon fontos a chorioidea naevusok és a kisméretű chorioidea melanomák elkülönítése.
A naevusra általában jellemző a kis méret, az éles határ, a nem, vagy alig előemelkedő felszín. Melanomára általában akkor gondolunk, ha az addig megszokott küllemű naevus megváltozik, Malignizálódásra utalhat: a szubretinális folyadék, a narancs pigmentek megjelenése, az ultrahangképen a terime mögötti üresség. A szoros követés során az anyajegy általában növekedési tendenciát nem mutat.
A chorioidea naevus és a kisméretű chorioidea melanoma több átfedő tünetet mutathatnak, például a tumor méret, szín, elhelyezkedés és kísérő fundus elváltozások, beleértve a szubretinális folyadék és a narancs pigment jelenlétét. Ezért is olyan nagy kihívás azonosítani a néhány kisméretű melanomát a több ezer naevus közt. Becslések szerint a fehér populáció 6%-a rendelkezik chorioidalis naevussal, és hozzávetőlegesen minden 8000-ből 1 esetben transzformálódik a naevus malignus melanomává.
Bár a bőr melanomák száma növekszik, a halálozási arány fokozatosan csökken. Ezzel szemben a chorioidea melanomák száma szinte állandó a kaukázusi populációban. A daganat kezelése ma már megoldottnak mondható, mégis a betegek túlélése gyakorlatilag nem nőtt. A DEOEC Szemklinika intraoculáris tumor szakrendelésén a nemzetközileg 1995-ben bevezetett egyszerű és gyors elkülönítési módszereket használjuk. Előadásomban az elkülönítés lehetőségeit illetve a betegek követése során malignizálódó naevusok kezelésében eddig elért eredményeket ismertetem.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program