Candidaemia a DEOEC Klinikáin 2006 és 2009 kötött

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2010/2011. tanév
Session: 
Egészségtudomány I.
Presenting author
Name (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Szabó Tamás

Abstract data

Előadás címe: 
Candidaemia a DEOEC Klinikáin 2006 és 2009 kötött
Abstract: 

Az invazív (akut haematogén) candidiasis egyre növekvő gyakorisággal előforduló súlyos infekciós kórkép, mely amellett hogy költségesebbé teszi a terápiát, a halálozást is számottevően növeli. A különböző Candida fajok a nosocomiális véráramfertőzések mintegy 6-11%-áért felelősek; a negyedik leggyakoribb pathogének a vérben. A folyamatot a szepszis különféle súlyossági fokozatai kísérhetik, a halálozás eléri, vagy meghaladja a 30-60 %-ot. A szakirodalomból ismert legfontosabb rizikófaktorok a következők: centrális vénás kanül, teljes parenterális táplálás, gépi lélegeztetés, széles spektrumú antibiotikum terápia, acut pancreatitis, haemodialysis, életkor, diabetes és más immunszupresszív állapot.
Ezen pályamunka a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Klinikáin 2006. január 1. és 2009. december 31. között kezelt candidaemiás betegállomány (92 fő) adatainak összegyűjtésén, retrospektív feldolgozásán és rendszerezésén alapszik. Az adatgyűjtést a MEDSOL rendszer, valamint a Mikrobiológia Intézettől kapott beteglista alapján végeztem. A munka célkitűzései az említett periódusban itt kezelt betegek szakirodalomból ismert rizikófaktorainak összegyűjtése, gyakoriságuk meghatározása, a különböző speciesek megoszlásának feltérképezése, továbbá az alkalmazott terápiának, valamint a candidaemia kimenetelének vizsgálata.
Az eredmények azt mutatják, hogy sem a rizikófaktorok, sem a halálozási ráta nem tér el szignifikánsan a szakirodalomból ismert adatoktól.

First tutor
Name: 
Vitális Eszter
Department: 
Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program