Az újszülöttek és koraszülöttek szülőszobai ellátása régiónkban a 2011-es ajánlások tükrében

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2012/2013. tanév
Session: 
Pediatrics, infectology, pulmonology
Presenting author
Name (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Murai Csilla

Abstract data

Előadás címe: 
Az újszülöttek és koraszülöttek szülőszobai ellátása régiónkban a 2011-es ajánlások tükrében
Abstract: 

Célkitűzés: A perinatalis mortalitás fontos meghatározója egy ország egészségügyi fejlettségének. Az elmúlt tíz évben ez a mutató évről-évre csökkent Magyarországon, lassan a nyugat-európai szintet közelítve. A kora- és újszülöttek túléléséhez hozzájárult a műszerezettség javulása, a neonatalis intenzív centrumok létrehozása, az in utero szállítás elterjedése, a koraszülött mentőhálózat országos kiterjesztése, valamint az egységes ajánlások létrehozása az újszülöttek újraélesztésére vonatkozóan. Munkám során az északkeleti országrész 3 legnagyobb forgalmú Perinatalis Intenzív Centrumában hasonlítottam össze az újszülött újraélesztés szakmai és tárgyi feltételeit. Módszer: Mindhárom PIC centrumban személyesen töltöttem el egy-egy hetet, amely során vizsgáltam az újraélesztés személyi feltételeit, valamint a tárgyi feltételek közül az ellátás helyszínét, lélegeztetés gyakorlatát, a monitorozás és szállítás feltételeit, különös tekintettel az oxigén és bikarbonát terápia gyakorlatára. Mindezeket a MRT 2011. évi újszülöttek újraélesztésére vonatkozó ajánlása alapján hasonlítottam össze.
Összefoglalás: Megállapítható, hogy a minőségi túlélést leginkább meghatározó tényezők azonosítása rendkívül fontos, mert lehetőséget teremt arra, hogy ezek befolyásolására célzott intézkedések történjenek.

First tutor
Name: 
Dr. Kovács-Pászthy Balázs
Department: 
Gyermekgyógyászati Intézet, Neonatológiai Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program