Elhízott betegek plazma omentin koncentrációjának és a HDL antioxidáns tulajdonságainak összefüggése

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2012/2013. tanév
Session: 
Cardiovascular medicine (cardiology, cardiac surgery)
Presenting author
Name (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Ujfalusi Szilvia

Abstract data

Előadás címe: 
Elhízott betegek plazma omentin koncentrációjának és a HDL antioxidáns tulajdonságainak összefüggése
Abstract: 

Az omentin egy nemrég felfedezett adipokin, melyet főként a viscerális zsírszövet expresszál, de emellett az endothel, szív, ovarium, tüdő sejtjei is termelik. Összefüggésben áll az obesitással, a gyulladásos folyamatokkal. Korábbi tanulmányokban leírták, hogy az omentin véd az endothel sérülések, ezáltal az atherosclerosis kialakulása ellen. Célkitűzésünk az volt, hogy megvizsgáljuk olyan elhízott betegek omentin szintjének és a HDL antioxidáns tulajdonságainak összefüggését, ahol még nem kell számolnunk az elhízással járó, később kialakuló metabolikus szövődményekkel (hypertonia, diabetes, hyperuricaemia, dyslipidaemia).
50 metabolikusan egészséges, elhízott személyt (O) (BMI: 41,96±8,63 kg/m2), és 38 nemben és korban illesztett, normál testtömegindexű (BMI: 24,24±2,54 kg/m2), egészséges kontroll személyt (K) vizsgáltunk. Mindkét csoportban vizsgáltuk a lipidparamétereket, a glükóz háztartásra jellemző faktorokat (éhomi glükóz, inzulin, HOMA index, HbA1c) és a gyulladásra jellemző C reaktív protein (CRP) szintjét. A plazma omentin koncentráció mérését ELISA módszerrel végeztük. A HDL antioxidáns tulajdonságát a paraoxonáz (PON1) aktivitásával jellemeztük, amit spektrofotometriásan mértünk.
Az elhízott csoportban alacsony szintű gyulladás igazolódott (CRP O: 8,24 (3,2-13,09) mg/L vs. K: 1,4 (0,5-2,46) mg/L). Az omentin koncentrációja az elhízottakban szignifikánsan emelkedett volt (397,2 ± 174,8 ng/ml) a kontrollokhoz képest (322,4 ± 148,6 ng/ml). A plazma omentin szint negatívan korrelált a triglicerid (r= -0,2104; p <0,05), az inzulin szinttel (r= -0,2812; p <0,05) illetve a HOMA-indexszel(r=-0.2899 ; p<0,05), és pozitívan korrelált a HDL-C szinttel (r= 0,2832; p=0,0075). Nem találtunk szignifikáns korrelációt az omentin és a PON1 aktivitása között.
Vizsgálataink alapján megállapítható, hogy az omentin számos metabolikus rizikófaktorral mutat negatív korrelációt, ezért a metabolikus szindróma hasznos korai biomarkere lehet, azonban a gyulladással és a HDL antioxidáns tulajdonságával nem találtunk összefüggést.

First tutor
Name: 
Dr. Paragh György
Department: 
Belgyógyászati Intézet, A épület
Prize: 
különdíj

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program