Toxikológia "gyerekszemmel" , A DEOEC Gyermekgyógyászati Intézet Sürgősségi Osztályán előfordult intoxikált esetek összefoglalása
Abstract data
A toxikológia a mérgezések szervezetre kifejtett hatásaival, illetve azok megelőzésével foglalkozó tudomány. A gyermekkori mérgezések a gyermekgyógyászati sürgősségi ellátás eseteinek 5-7%-át teszik ki. Lehetnek véletlenül bekövetkezők, melyek az esetek 80-85%-át alkotják és szándékosan elkövetettek a maradék 10-15%-ban.
Munkánk célja az volt, hogy összefoglaljuk a DEOEC Gyermekgyógyászati Intézet Sürgősségi Betegellátó Osztályán 2011. november 10., az osztály megalakulásának kezdetétől 2012. november 30-ig előfordult intoxikált eseteket. Kíváncsiak voltunk arra, hogy melyek azok a mérgezések, amelyek gyakrabban fordulnak elő és mely korosztályok érintettek a leginkább. Vizsgáltuk, hogy hányszor történt szándékos intoxikáció és ezek milyen indíttatásból következtek be. Tanulmányoztuk az évszaki megoszlást, a nemek érintettségét és azt is, hogy hány olyan gyerek volt, akik többször estek át mérgezésen.
Eredményeink: A Sürgősségi Osztályon kezelt 1917 betegből 133 esetén fordult elő intoxikáció, ez az osztály eseteinek 6,9%-a. Vizsgálataink során 50 esetben gyógyszer, 34-ben különböző háztartásban előforduló vegyszerek, 18-ban alkohol, 10-ben drog, 3-ban CO mérgezés okozta panaszokkal találkoztunk. 2 esetben alkohol és gyógyszer együttes bevételére is sor került. További 16 intoxikációban találkoztunk étel, gombák, valamint különféle mérgező növények által okozott egészségkárosodásokkal. 5 esetben pedig energiaital fogyasztását követően jelentkező rosszullét miatt kerültek felvételre. A nemek megoszlását vizsgálva a lányok száma 63, a fiúké 70 volt.
Korosztály tekintetében a 6 év alatti és a 12-18 év közötti korcsoport érintett a leginkább. Gyerekeknél a vegyszer okozta intoxikáció volt gyakori, tinédzsereknél az alkohol, energiaital és drog fogyasztása. Ezen két korosztály gyógyszerfogyasztását összehasonlítva 28, ill. 25 eset fordult elő. A véletlen mérgezések száma 86 volt, melyek nagy része szülői gondatlanság miatt következett be, míg a szándékosan elkövetettek száma 47. Intoxikált esetek nagyobb számban a téli hónapokban fordultak elő.
Összegezve, munkánkkal a gyermekkorban előforduló mérgezésekre kívántunk rávilágítani.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program