Prealbumin szint meghatározás jelentősége daganatos gyermekek kezelése során

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2011/2012. tanév
Session: 
Hematológia, hemosztazeológia, onkológia, kardiovaszkuláris medicina (kardiológia, neurovaszkulásris medicina, szívsebészet)
Presenting author
Name (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Baranyi Judit

Abstract data

Előadás címe: 
Prealbumin szint meghatározás jelentősége daganatos gyermekek kezelése során
Abstract: 

Magyarországon évente 250-300 gyermeknél diagnosztizálnak rosszindulatú vérképzőszervi vagy solid tumoros betegséget. 25-40 gyermek daganatellenes kezelése a DEOEC Gyermekgyógyászati Intézet Hemato-onkológiai Tanszékén történik szinte azonos túlélési eredményekkel, mint a fejlett nyugat-európai országokban. Feltételezésünk szerint a minimális különbségekért az alultápláltság nagyobb arányú előfordulása tehető felelőssé.
49 aktív kemoterápiás kezelésben részesülő gyermek tápláltsági állapotát mértük fel antropometriai mutatók és biokémiai módszer segítségével. Prealbumin szérum szint meghatározást végeztünk fekvőbetegnél a fehérje felezési idejének megfelelően háromnaponta a kórházi benttartózkodás során.
Összevetettük a különböző tápláltsági állapotot jelző paramétereket és prealbumin szintet a diagnózis és a legnagyobb mértékű fogyás idején és értékeltük prediktív értéküket túlélés szempontjából.
Vizsgálatunk szerint a betegek tápláltsági állapota jelentős mértékben nem befolyásolja a túlélést a diagnózis felállításától eltelt 40 hónap alatt, s szoros kapcsolatot sem észleltünk a betegség kimenetele (relapsus/halálozás) és a mutatók között.

First tutor
Name: 
Dr. Kadenczki Orsolya
Department: 
Gyermekgyógyászati Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program