Kórokozók megoszlása a Kenézy Gyula Kórház Traumatológiai Osztályán 2007. szeptember 30 és 2009. szeptember 30 között

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány II.
Szerző(k):
Szász Borbála Éva
Intézet:
Traumatológiai és Kézsebészeti Tanszék
Témavezető(k):
Dr. Urbán Ferenc

Bevezetés: A hatékony antibiotikumok alkalmazása jelentősen biztonságosabbá teszi a betegellátást. Az antimikróbás készítmények kritikátlan alkalmazása azonban rezisztens törzsek megjelenéséhez vezet. Napjainkban a traumatológiai osztályok nagy problémáját okozza a multirezisztens baktériumok elterjedése, ami nemcsak a betegek felépülését hátráltatja, de hatalmas terhet ró az osztályok költségvetésére is. Vizsgálatom célja, hogy az elmúlt két évben tenyésztésre küldött minták alapján elemezzem a pathogén baktériumok spektrumát, illetve az alkalmazott antibiotikumokkal szembeni érzékenységük változását.
Anyag és módszer: Tanulmányom során elemzésre kerültek a genny, drain és vizelet tenyésztés eredményei a Kenézy Gyula Kórház Traumatológiai Osztályának általános baleseti sebészeti, idegsebészeti, őrző és szeptikus részlegéről a 2007. szeptember 30. és 2009. szeptember 30. közötti időszakból.
Eredmények: Vizsgálataim alapján elmondható, hogy a legnagyobb számban a Gram pozitív aerob baktériumok fordulnak elő. Kiemelendően gyakori a Staphylococcus aureus és a rezisztens kórokozók közül nem ritka az MRSE (Meticillin Rezisztens Staphylococcus epidermidis). Gyakoriságban a második helyen a Gram negatív enterális kórokozók okozta fertőzések állnak, ezt követi a Gram negatív nem enterális kórokozók előfordulása. Mindezek mellet nem ritka az anaerob baktériumok előfordulása sem a leletekben.
Következtetés: A tenyésztések eredményei alapján elmondható, hogy a Kenézy Gyula Kórházban a rendszeresen alkalmazott surveillance programoknak köszönhetően az elmúlt két év adatai alapján jelentősen nem növekedett a baktériumok rezisztenciája. A higiénés szabályok betartásának, és az átgondolt antibiotikum protokollnak köszönhetően multirezisztens törzsek okozta fertőzések csupán sporadikusan fordulnak elő.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program