C-típusú distalis radius törések kezelése a DEOEC Traumatológiai és Kézsebészeti Tanszéken az elmúlt öt évben

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány II.
Szerző(k):
Bodor Angéla
Intézet:
Traumatológiai és Kézsebészeti Tanszék
Témavezető(k):
Dr. Horkay Péter

A radius distalis törés a leggyakrabban előforduló törésfajta, ezek közül a darabos C-típusú törések nagy kihívást jelentenek az operáló team-nek, ezért tűztük ki célul ezen törések kezelési eredményeiknek feldolgozását.
Módszer és anyagismeret: A debreceni Traumatológia és Kézsebészeti Tanszék betegei közül öt évre visszamenőleg válogattuk ki a csukló törötteket. Megvizsgáltuk a csukló törések típusát (AO/ASIF- (Müller-) osztályozást felhasználva) és a törések kezelési módját. Kiválasztottuk a C-típusú csukló törötteket, akiket fixateur externe-val kezeltünk 2005-2009 között. 26 beteget (férfi: 5 és nő:21) kezeltünk C-típusú radius törés miatt fixateur externe-nel, a kezelés eredményeit Castaing szerinti pontrendszerrel elemeztük. A beteget átlagosan 25 hónapig követtük nyomon. A pontrendszer szerint kiváló eredmény 0 pont, jó 1-5 pontig, megfelelő 6-11 pontig, elégséges 12-15 pontig, rossz 16-25 pontig és nagyon rossz 25 pont felett.
Eredmények: A kontroll vizsgálat során 15 beteg jelent meg. A pontrendszer alapján 5 jó funkciójú, 4 megfelelő és 1 elégséges funkciójú, 4 rossz és 1 nagyon rossz funkciójú csuklót találtunk. Az átlagos pontszám 10,1 pont. Szövődményként 2 esetben n. radialis superficialis serülést és 1 esetben Sudeck-dystrophiát találtunk, sebfertőzés, érsérülés, álízület képződés nem volt.
Konklúzió: A C-típusú radius distalis törései a darabos jelleg és ízületi érintettség miatt rossz gyógyhajlamúak. Korszerű kezelésük a ligamentotaxis elvén működő fixateur externe és kiegészítő dróttűzés, melyet a Traumatológiai Tanszéken is alkalmaznak.A módszer alkalmazásával a betegek 60%-nál jó,megfelelő eredmény értünk el és csak egy beteg volt elégedetlen szubjektíve az elért funkcióval.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program