A peripancreaticus folyadékgyülemek kezelési stratégiája

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány I.
Szerző(k):
Nagy Péter Ferenc
Szabó Levente
Intézet:
Sebészeti Intézet
Témavezető(k):
Dr. Kotán Róbert
Dr. Szentkereszty Zsolt

Bevezetés: A súlyos acut pancreatitist kísérő akut folyadékgyülemek percutan drainage kezelése napjainkban sem teljesen elfogadott. Akik ellenzik, arra hivatkoznak, hogy a folyadékgyülem magától felszívódik, mások a folyadék befertőződésének okát, magában a drainage-ban látják.
Betegek és módszer: A szerzők a DEOEC Sebészeti Intézetben 2004. január 1. és 2009. szeptember 30. között akut pancreatitis miatt kezelt 359 beteg adatait elemezik. A peripancreaticus folyadékgyülemek drainálásának indikációs körét vizsgálták. 266 súlyos akut pancreatitisben szevedő betegnél képalkotó vizsgálatokkal 95 esetben detektáltak a betegség akut fázisában folyadékgyülemet. 29 esetben a kompressziós tüneteket okozó folyadékgyülem CT vagy Uh vezérelt percutan peripancreaticus drainage-a történt.
Eredmények: Valamennyi betegnél az alkalmazott kezelés a tünetek azonnali csökkenésével járt. 16 (55,2%) betegnél kényszerültek műtétre a kialakult betegséggel összefüggő szövődmények miatt. A kezelt betegek közül 8 beteget veszítettek el (27,6%). Ebből 7 eset az operáltak csoportjából került ki. 12/29 (41,3%) beteg műtéti beavatkozás nélkül gyógyult.
Következtetés: A nagyobb akut folyadékgyülem lebocsátása a kompressziós tüneteket csökkenti. A peripancreaticus folyadékgyülemek CT vezérelt drainage-a válogatott esetben alkalmas a kialakult folyadékgyülemek definitív kezelésére, illetve a szükségessé váló műtét idejének prolongálására.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program