A korai enterális táplálás szerepe a PONV megelőzésében szívműtéten átesett betegeknél

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány I.
Szerző(k):
Horváth Nóra
Intézet:
Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Tanszék
Témavezető(k):
Dr. Bodnár Ferenc

A posztoperatív hányinger és hányás (ponv) életet közvetlenül nem veszélyeztető, de a betegek számára komoly kellemetlenséget okozó probléma, melynek előfordulása szívműtétek után kb. 37%, más tanulmányok szerint akár 45% is lehet. Ennek a nem kívánatos állapotnak a megelőzése egyrészt a posztoperatív szövődmények elhárítása, másrészt költséghatékonysági szempontból is fontos lenne.
A szívműtéten áteső betegek ha a szokásos posztoperatív ellátásban részesülnek, akkor kb. 32 órán keresztül nem jutnak tápanyagokhoz. Munkánk során ettől a szokásos kezeléstől eltérően, a betegek egy részénél korai enterális táplálást alkalmazva vizsgáltuk annak hatását a ponv előfordulására.
Vizsgálatunk alatt 59 műtétre kerülő beteget válogattunk véletlenszerűen két csoportba. Az egyik csoport betegei a posztoperatív időszak 12. és 18. órájában 100-100 ml enterális tápoldatot kaptak per os vagy gyomorszondán. A betegektől a műtét előtti napon részletes anamnézis felvétel történt különös tekintettel a ponv-ra alapvető hajlamosító tényezőkre: ponv az anamnézisben, női nem, cukorbetegség, kinetózis, életkor<60 év.
Posztoperatív szakban vizsgáltuk a ponv előfordulását, a rizikótényezők előrejelző értékét, illetve a tápoldat hatását a vércukor szintre.
A kontroll csoportba(K) kerülő 39 beteg 67%-a férfi, 33% nő volt. A tápoldatot (T) kapó csoportba 20 beteg került, melynek 65% ffi, 35%-a nő volt. A K átlagos BMI értéke: 28.3, a T csoporté: 29.9 volt. Az alapvető rizikótényezők előfordulása a két csoportban: niddm 20% a K és 15% a T csoportban, iddm 7,7% a K és 10% a T csoportban; a K a betegek 10%-a dohányzott, míg a másik csoportban a betegek 25%-a; az átlagos életkor a K-ban 63,8 és a T-ban 57,5; a K-ban 18%-ban fordult elő ponv és 15%-ban kinetózis az anamnézisben, a másik csoportban ponv az anamnézisben: 5%, kinetózis az anamnézisben 5%.
A végleges számítások után megállapítható, hogy szignifikáns különbség nem tapasztalható a csoportok között ponv-ot illetően. K:13%, T csoport:15%. Klinikailag hasznos eredmények eléréséhez további kutatásokra van szükség, nagyobb betegszámmal és nagyobb mennyiségű tápoldat adagolásával, az utóbbit esetlegesen korábbi órákban alkalmazva.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program