Localis PUVA kezelés a Bőrgyógyászati Klinikán 2004-2009 között

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Konzervatív klinikai orvostudomány I.
Szerző(k):
Gellén Emese
Intézet:
Bőrgyógyászati Klinika
Témavezető(k):
Dr. Horkay Irén

Bevezetés: A PUVA terápiát (fotoszenzibilizáló psoralen + UVA irradiáció) eredetileg a vitiligo kezelésére fejlesztették ki, majd psoriasisban is sikerrel alkalmazták. Kezdetben a psoralent peroralisan adták a betegeknek, majd később új módszereket dolgoztak ki: fürdő, krém és ecsetelő PUVÁ-t, amelyekkel nemcsak a szisztémás mellékhatásokat tudták csökkenteni, hanem a beteg compliance is nőtt. Az 1971 óta összegyűlt tapasztalatok alapján a PUVA terápia fő indikációi közé a psoriasis, atopiás dermatitis, mycosis fungoides, vitiligo, urticaria pigmentosa tartoznak. Az egyéb javallatok között szerepel az alopecia areata, a chronicus palmoplantaris eczema és dyshidrosis, a morphea és a granuloma anulare.
Betegek és módszerek: Munkámban a DEOEC Bőrgyógyászati Klinikán 2004. január elsejétől- 2009. március elsejéig localis PUVA terápiában részesült betegek retrospektív felmérését végeztem el. Az információkat a MEDSOL orvosi adatbázisból gyűjtöttem ki. Azon hat bőrbetegségben, amelyekben a legnagyobb számban alkalmazták ezen kezelési eljárást, meghatároztam, hogy a betegek hány esetben lettek tünetmentesek, javultak, illetve maradtak változatlan állapotban. Az így nyert eredményeket összehasonlítottam a nemzetközi irodalomban közölt adatokkal.
Eredmények: Az elmúlt öt évben a debreceni Bőrgyógyászati Klinikán összesen 756 beteg részesült localis PUVA kezelésben. Közülük 265-en ( 35%) psoriasisban, 32-en (4,2%) palmoplantaris pustulosus psoriasisban, 88-an (11,64%) eczemában, 73-an (9,6%) morpheában, 43-an (5,68%) granuloma anularéban és 47-en (6,21%) alopecia areatában szenvedtek. Ezen kórképekben a fenti sorrendben a betegek 30,8%-a, 11,1%-a,16,6%-a, 6,25%-a és 18,18%-a tünetmentesedett, illetve 57,14%-uk, 50%-uk,63,8%-uk, 71,87%-uk és 50%-uk javult. Alopecia areatában 21 betegnél( 67,74%) indult meg a hajnövekedés. A többi beteg a vizsgált kórképekben nem reagált a kezelésre.
Ha ezeket az általam kapott eredményeket összehasonlítjuk a szakirodalomban közöltekkel, megállapítható, hogy a debreceni Bőrgyógyászati Klinikán is közel azonos sikerrel alkalmazták a localis PUVA kezelést a psoriasis, az eczema és a morphea gyógyításában.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program