Modern képalkotó diagnosztika: SPECT-CT és a sugárvédelem

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Egészségtudomány II.
Szerző(k):
Hanyvári Ákos
Intézet:
Népegészségügyi Kar Megelőző Orvostani Intézet
Témavezető(k):
Dr. Legoza József

Korábban a modern képalkotó diagnosztika területén a PET-CT módszert elemeztem.
A SPECT háromdimenziós képet hoz létre a jelzett molekulák térbeli koncentrálódásáról.
A CT működése során a röntgensugárnyaláb a test tengelyére merőleges síkban, különböző szögekben hatol keresztül és a harántmetszetbe eső képletek elnyelődési viszonyaitól függően gyengül le. A kilépő fotonokat detektorok érzékelik, amelyek jeleket hoznak létre és ez a detektorhoz kapcsolt számítógépbe kerül.
Vizsgálatom során a diagnosztikai eljárás lépéseinek sugáregészségügyi elemzése az alábbi helyeken történt meg: inaktív váró, izotópos-készítmények beadásának helye, aktív váró mint sugárzási tér, képalkotási technikák. E funkcionális egységekben dózisteljesítmény méréseket végeztem.
A sugárvédelem szempontjából fontos eszközök (tartók, kazetták) használata is bevezetésre került.
A sugáregészségügyi előírások betartása mellett fontos az önellenőrzés megvalósítása is (szennyezettség mérés).
A Debreceni Egyetemen 2009. július 2-án nyílt meg Magyarország legnagyobb és egyben legkorszerűbb Nukleáris Medicina Központja. Ebben a fent említett SPECT-CT berendezés is helyet kapott, valamint itt található a világviszonylatban is egyedülálló multimodalitású berendezés, a SPECT, PET és CT vizsgálati módszereket egyesítő „hi-tech” AnyScan készülék. Ennek sugáregészségügyi vizsgálatára üzembe helyezését követően kerül majd sor.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program