A koraszülés okainak vizsgálata népegészségügyi szempontból

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Egészségtudomány II.
Szerző(k):
Szabolcsi Petra
Intézet:
Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika
Témavezető(k):
Dr. Török Olga
Dr. Deli Tamás

Előzmény: A szülészet „népbetegségei” között az első helyet a koraszülések és a kissúlyú újszülöttek csoportja képezi. A koraszülöttek magas halálozása és a túlélőkben a tartósan károsodottak magas aránya miatt a kérdés megoldása fontos népegészségügyi feladat.
Célkitűzés: Az irodalmi adatok alapján ismert etiológiai tényezők szerepének vizsgálata.
Anyag és módszer: A DEOEC Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika gyermekágyas osztályán 2008.07.20.-2009.08.06. között retrospektív, nyitott és zárt kérdőíves felmérésben elemeztük a koraszüléssel végződött eseteket. A kérdőívekben 82, a szociális helyzetre, a szülészeti előzményekre, a jelen terhesség lefolyására valamint a szülés körüli eseményekre vonatkozó olyan kérdést fogalmaztunk meg, amelyek rávilágíthatnak a koraszülés hátterében álló okok szerepére. A terhességek kimeneteléről információt a kérdőíves interjún túlmenően a Medsol adatbázisából és kórlapi dokumentációból gyűjtöttünk. Az adatokat Excel táblázat segítségével, valamint Student t-próba alkalmazásával elemeztük.
Eredmények: A feldolgozott 85 kérdőívből kiderült, hogy az egész vizsgálati csoport 47%-a, az 1500 gramm alattiakat szülők 50%-a él a létminimum alatt, amely jóval magasabb, mint a Magyarországra jellemző 30%. A létminimum alatt élőknek mégis 45%-a dohányzik a terhesség alatt, csak 27%-a készül vitamin szedéssel is a terhességre, 72%-a szed vitamint a terhesség alatt, 13%-a munkanélküli és 40%-nak zajlik valamilyen betegsége a terhesség folyamán. A létminimum fölötti csoportban ugyanezek a jellemzők 13%, 51%, 91%, 2%, 24%. Szignifikánsan többször vettek részt terhesgondozáson a 30 év felettiek, akiknek van személygépkocsijuk és akik szedtek vitamint a terhesség alatt. A terhességi hét a szüléskor szignifikánsan alacsonyabb volt a falun élőknél és azoknál, akiknek az előzményében szerepelt spontán vetélés.
Következtetés: A koraszülésre hajlamosító tényezők között jelentős a szociális körülmények szerepe. Miután a koraszülés kezelésének egyetlen hatásos módja a prevenció, kiemelt figyelmet kell szentelni ebben a csoportban a felvilágosításra és a megfelelő támogatásra.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program