Nedves típusú AMD kezelésében alkalmazott triamcinolon hatása az in vitro retinális fagocitózis folyamatára

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Biokémia, Mikrobiológia, Immunológia
Szerző(k):
Berényi Erika
Intézet:
Szemklinika és Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet
Témavezető(k):
Dr. Petrovski Goran
Dr. Fésüs László

Az időskori makuladegeneráció (AMD) a nyugati világban az 50 év fölötti emberek súlyos látásromláshoz és vaksághoz vezető oka. AMD során, a macula területén elhelyezkedő retina károsodik, aminek a következménye a centrális látás elvesztése. A betegségnek egyik súlyos formája a nedves típusú AMD, amelyben abnormális erek betörése (neovascularizació) figyelhető meg a chorioideába.
Jelenleg nincs hatásos kezelési mód a nedves típusú AMD-re. A klinikumban triamcinolont (glükokortikoid), valamint szelektív és a nem szelektív ér endotel növekedési faktort gátló vegyületeket (vascular-endothelial growth factor (VEGF) alkalmaznak. A nedves típusú AMD-ben lejátszódó fagocitózis tanulmányozásához humán immortalizált retina pigment epitel sejteket (ARPE) és humán makrofágokat használtunk. Az RPE sejtek elhalását kétféle módszerrel indukáltuk: UVB sugárzással valamint azzal, hogy meggátoltuk őket a letapadásban, ami így a sejtek anoikis általi sejthalálát okozza. Modellünkben a fagocitózis mértékét FACS analízissel vizsgáltuk. Eredményeink azt mutatják, hogy az anoikis-el és UV sugárzással elhaló sejteket a makrofágok, és a nem professzionális fagocita sejtek (RPE) hatékonyan fagocitálják. Vizsgálataink során kimutattuk, hogy a triamcinolon már 1µM-os koncentrációban alkalmazva növeli a makrofágok fagocitikus kapacitását, ezzel is segítve az elhalt sejtek eltávolítását in vitro körülmények között, a folyamat phosphatidyl serine receptor független, mivel recombináns annexin-V nem gátolja. Az immunológiai háttere az RPE és a makrofág általi fagocitózis folyamatának kevéssé tanulmányozott. Mindeddig még nem vizsgálták, hogy a fenti vegyület milyen módon segíti elő a gyógyulást, nem ismert a pontos immunológiai háttere és a különböző citokinek szerepe sem, amelyek CBA-val (Cytokine Bead Array (CBA), BD Biosciences) vizsgálhatók.
A beállított fagocitózis modellünkben, az AMD-ben intravitrealisan alkalmazott gyógyszeres kezeléseket szeretnénk vizsgálni, milyen mértékben befolyásolják a makrofágok és RPE sejtek fagocita képességét, milyen gének és citokinek játszanak szerepet a fagocitózis folyamatában in vitro körülmények között.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program